Spis treści
Matura 2024 - terminy
Matura 2024 z języka polskiego rozpocznie się we wtorek 7 maja o godzinie 9.00. Na środę - 8 maja - zaplanowano egzamin z matematyki zaś kolejnego dnia maturzyści zmierzą się z zadaniami języka obcego. Kolejne dni to kolejne egzaminy z przedmiotów wybranych, między innymi geografii, biologii, chemii, historii czy wiedzy o społeczeństwie.
Matury w 2024 roku trwają od 7 do 25 maja. Część pisemna odbędzie się między 7 a 24 maja, natomiast część ustna - od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja.
Aby zdać maturę, należy przystąpić do wszystkich obowiązkowych egzaminów oraz uzyskać odpowiednie progi procentowe. Wymagane prawnie są egzaminy z języka polskiego oraz obcego w części ustnej, a także z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w części pisemnej. Należy z nich uzyskać co najmniej 30 proc. punktów (zarówno w części ustnej, jak i pisemnej). Ponadto trzeba przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu dodatkowego. W tym jednak przypadku nie ma określonego progu zaliczeniowego.
Matura 2024 - oto obowiązkowe egzaminy:
- ustny z języka polskiego;
- ustny z języka obcego nowożytnego;
- pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym;
- pisemny z matematyki na poziomie podstawowym;
- pisemny z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym;
- pisemny z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych muszą przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym).
Maturzyści, który są absolwentami szkół lub oddziałów w językiem nauczania mniejszości narodowych muszą obowiązkowo przystąpić również do egzaminu ustnego oraz pisemnego (na poziomie podstawowym) z języka tej mniejszości.
Matura 2024 - oto stawki za sprawdzanie matury i egzaminu ósmoklasistów
W 2024 roku konieczne stało się zweryfikowanie i podwyższenie stawek wynagrodzeń egzaminatorów. Stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wzrosły, dlatego zmieniły się również stawki za ocenianie prac maturalnych czy egzaminu ósmoklasistów.
Wraz z podniesieniem stawek wynagrodzenia zasadniczego, w górę idą też stawki wynagrodzenia, jakie otrzymują nauczyciele-egzaminatorzy za sprawdzenie arkuszy egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminów zawodowych. Stawki te są bowiem uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym.
Uprawnienia do oceny arkuszy maturalnych CKE mają tylko nauczyciele, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie i zdali egzamin. Ile mogą zarobić nauczyciele? Jakie są stawki za sprawdzenie jednego arkusza matury 2024?
Nowe stawki wynagradzania egzaminatorów za sprawdzanie państwowych egzaminów minister edukacji związał rozporządzeniem z pensją zasadniczą nauczyciela dyplomowanego, która wynosi obecnie 5 915 zł.
Tyle zarobią nauczyciele za sprawdzanie matur i egzaminu ósmoklasistów - oto stawki
Ile dostają nauczyciele za sprawdzanie arkuszy maturalnych? Za co konkretnie współpracownik OKE otrzymuje pieniądze? Zobacz szczegóły: