
We wrześniu 2021 roku zmieniły się limity dla wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy dorabiają do świadczeń pieniężnych otrzymywanych z ZUS.

We wrześniu zmieniły się limity dla wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy dorabiają do świadczeń pieniężnych otrzymywanych z ZUS. Graniczne kwoty przychodu, po przekroczeniu których świadczenia pieniężne są obniżane lub zawieszane, zmieniają się co trzy miesiące i zależą od przeciętnego wynagrodzenia w kraju (za poprzedni kwartał).
Od września wcześniejsi emeryci i renciści, których przychód przekroczy 3853,20 zł brutto, będą musieli liczyć się z obniżeniem świadczeń emerytalnych, natomiast osoby, których przychód przekroczy 7155,90 zł brutto będą musiały przygotować się na zawieszenie świadczeń.

Niestety, seniorom, którzy chcieliby „uciec” przed limitami nie pomoże też zmiana umowy o pracę na inny typ umowy (np. o dzieło). Zgodnie z polskimi przepisami pracujący emeryt ma obowiązek zawiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej oraz wysokości przychodu, niezależnie od formy zatrudnienia. Oznacza to, że umowę o dzieło również należy zgłosić.
Warto przypomnieć, że powyższe wytyczne dotyczą ok. 10 proc. osób uprawnionych do pobierania świadczeń z ZUS. Seniorzy, którzy ukończyli wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet) mogą dorabiać bez ograniczeń.

Jednym ze sposobów na dorobienie do emerytury może być założenie nierejestrowanej działalności gospodarczej. Okazuje się, że osoba (w tym także wcześniejszy emeryt lub rencista), która przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej może takową założyć bez konieczności rejestrowania firmy i zgłaszania tego faktu m.in. do ZUS. Z tego przywileju mogą skorzystać emeryci i renciści, którzy chcą dorobić, ale jest jeden podstawowy warunek.