
Wypadek przy pracy - wynagrodzenie
Może się zdarzyć, że na skutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu po wypadku przy pracy szef obniżył pracownikowi jego wynagrodzenie. W tej sytuacji musi mu wypłacić tzw. zasiłek wyrównawczy. Jednym słowem, pracownik nie może zarabiać mniej niż przed wypadkiem.

Wypadek przy pracy - kto płaci?
Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem w pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego. Oznacza to, że wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Poszkodowanemu pracownikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, należy się także jednorazowe odszkodowanie. Wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość jest różna i zmienia się na przestrzeni lat. Obecne stawki obowiązują od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku. Zatem za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu obecnie należy się 917 zł.
Warto przeczytać:
Pełnomocnictwo: zabezpieczenie firmy na czas COVID-19. O tym warto pamiętać
Odszkodowanie należy się nie tylko etatowcom. Gwarantem uzyskania pieniędzy nie jest umowa o pracę, a składka wypadkowa, która jest odprowadzana również z innych tytułów ubezpieczeń np. umowy zlecenia, prowadzenia działalności gospodarczej, pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, odbywania stażu na podstawie skierowania z Powiatowego Urzędu Pracy.
Z wnioskiem o odszkodowanie można wystąpić po całkowitym zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Jeżeli zaś leczenie jest długotrwałe, wniosek można złożyć, gdy został zakończony podstawowy cykl leczenia.

Wypadek przy pracy - inne świadczenia
Są również świadczenia należne poszkodowanemu pracownikowi, które wynikają z kodeksu pracy. Wypłaca je pracodawca. To odprawa rentowa lub emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jest wypłacana tylko raz w czasie całego zatrudnienia, np. w przypadku gdy pracownik otrzymał taką odprawę z powodu przejścia na rentę, a następnie ponownie podjął pracę i w tej pracy osiągnął wiek emerytalny nie nabywa już prawa do odprawy emerytalnej.