
Wypadek śmiertelny w pracy – co się należy?
Gdy wypadek okaże się śmiertelny - odszkodowanie dostaną członkowie jego rodziny. Wtedy również przysługiwać im będzie renta rodzinna wypłacana przez ZUS.
Jest też odprawa pośmiertna. Dostają ją uprawnieni członkowie rodziny pracownika w razie jego śmierci w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Odprawa pośmiertna wypłacana jest małżonkowi, innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie przy zatrudnieniu krótszym niż 10 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia przy zatrudnieniu od 10 lat do 15 lat,
- sześciomiesięcznego wynagrodzenia przy zatrudnieniu co najmniej 15 lat.
Co ważne, pracownik, który uległ wypadkowi w pracy, może otrzymać również świadczenie z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia NNW (od następstwa nieszczęśliwych wypadków). Stanie się tak pod warunkiem, że wykupił odpowiednią polisę. W tym zakresie może ubezpieczyć się w ramach grupowego ubezpieczenia w zakładzie pracy lub ubezpieczenia wykupionego indywidualnie.

Wypadek w pracy z winy pracownika
Odszkodowanie za wypadek w pracy jest wypłacane zazwyczaj ze składek, które pracodawca odprowadzał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli do wypadku doszło z winy pracownika, a zdarzenie było wynikiem złamania przez niego przepisów o ochronie życia i zdrowia, to nie otrzyma on odszkodowania. Zwłaszcza, gdy wypadek spowodowano umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa. Nie dotyczy to jednak wypadków śmiertelnych.
- W tym określonym przypadku wina pracownika jest bez znaczenia i rodzina nie będzie pozbawiona świadczeń wypadkowych - zaznacza Dorota Wielkanowska.