Przechowywanie pieniędzy na koncie bankowym wydaje się bezpieczniejsze niż trzymanie ich w domu. Warto jednak pamiętać, że oszczędności na koncie są ostatnio głównym celem ataków oszustów, którzy podstępem próbują zmusić nas do wykonania czynności, przez które pozbawimy się oszczędności. Niestety w tych sytuacjach, gdy sami podamy dane do konta, bank umywa ręce i stracimy pieniądze.
Koniecznie przeczytaj:Po tylu latach przedawniają się długi. To musisz wiedzieć o przedawnieniu
Od 2024 roku miał zostać wprowadzony limit płatności gotówką. Dotyczył on jednak wyłącznie jednej transakcji. Nie wprowadzało to limitu posiadanej gotówki w domu. W Sejmie pojawił się projekt dotyczący zniesienia tego planowanego przepisu.
W czerwcu Sejm uchwalił ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r.
Ile pieniędzy można mieć w domu?
Żadne przepisy nie regulują, ile gotówka można trzymać w domu. Jest to wyłączna nasza decyzja.
Zdecydowanie nie warto trzymać w domu wszystkich swoich pieniędzy, szczególnie jeśli są to duże kwoty. To nie tylko nieopłacalne, lecz także niepraktyczne.
Posiadanie pieniędzy w gotówce w domu daje poczucie bezpieczeństwa, o czym przekonaliśmy się w czasie pandemii czy na początku wybuchu wojny w Ukrainie.
Kiedy warto mieć w domu gotówkę?
W poniższej galerii przygotowaliśmy dla Was informacje w jakich sytuacjach warto mieć gotówkę w domu: