MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle płacą w 2024 roku za sanatoria pacjenci, tyle dopłaca NFZ, a tyle kosztuje turnus prywatnie. Oto ceny

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy regionu chętnie jeżdżą podreperować zdrowie do sanatorium. Z NFZ można nie częściej niż raz na 18 miesięcy, więc niektórzy w tzw. międzyczasie wykupują prywatne turnusy. Tanio nie jest! Sprawdziliśmy! Znamy ceny, liczbę zabiegów i ofertę gastronomiczną!

Spis treści

Pan Marek z Brodnicy wrócił niedawno w sanatorium w znanym nadmorskim kurorcie, gdzie oprócz kuracjuszy z NFZ przyjechali także pacjenci komercyjni.

- Pytałem ich, ile kosztuje prywatny pobyt. Ci, którzy byli przez 21 dni, czyli tyle, ile wynosi turnus na NFZ płacili ok. 6 tys. zł z pokojem, pełnym wyżywieniem i zabiegami. Z tego, co pamiętam w tym pakiecie jest jednak mniej zabiegów dziennie niż z NFZ. Jednak mieli dowolny dostęp do strefy SPA i osobną, bogatszą stołówkę. Więcej osób było jednak na krótszych pobytach, np. za tygodniowy płacili ok. dwóch tysięcy złotych.

25 980 pacjentów z Kujaw i Pomorza pojechało w 2023 roku do sanatorium z NFZ. Kuracjusze chętnie odwiedzają nasze uzdrowiska.

W regionie jest sześć placówek, które mają podpisaną umowy z Kujawsko-Pomorskim NFZ na leczenie uzdrowiskowe. Do dyspozycji pacjentów jest 30 miejsc udzielania świadczeń (sanatoriów) plus jedno sanatorium dla dzieci (Ciechocinek). Poza Ciechocinkiem są to jeszcze Wieniec - Zdrój i Inowrocław.

Tyle kosztuje pokój na dobę w sanatorium na NFZ

Obecnie (sezon od 1 maja do 1 października) pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym kosztuje 40,9 zł za dobę; pokój jednoosobowy w studiu - 37,4 zł, jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 33,2 zł; pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 27,3 zł; dwuosobowy w studiu - 24,9 zł; dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 19,5 zł; pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 14,8 zł; wieloosobowy w studiu - 13,6 zł i wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 11,9 zł.

Tyle kosztuje cały pobyt sanatorium na NFZ

Obecnie (sezon od 1 maja do 1 października):

  • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym kosztuje 841 zł za cały turnus,
  • pokój jednoosobowy w studiu - 785,4 zł;
  • jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 697,2 zł;
  • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 573,3 zł;
  • dwuosobowy w studiu - 522,9 zł;
  • dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 409,5 zł;
  • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 310,8 zł;
  • wieloosobowy w studiu - 285,6 zł
  • i wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 249,9 zł.

Ile dopłaca NFZ do sanatorium pacjenta?

- Średni koszt za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym dla dorosłych w ramach NFZ to ponad 3710 zł za 21 dni - informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Finansujemy w całości zabiegi lecznicze oraz partycypujemy w kosztach wyżywienia i zakwaterowania kuracjusza.

Pobyt jednej osoby w sanatorium (koszt NFZ plus pacjenta) kosztuje 4569 zł, 4495 zł i 4407 zł (pokoje jednoosobowe); 4283 zł, 4232 zł i 4119 zł (pokoje dwuosobowe) oraz 4020 zł, 3995 zł i 3959 zł (pokoje wieloosobowe).

  • W przypadku NFZ z sanatorium można korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy, ale kolejne skierowanie może zostać złożone po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.

Tyle kosztuje turnus w prywatnym sanatorium - ceny za pokój, wyżywienie i zabiegi

Często w tzw. międzyczasie pacjenci jeżdżą na prywatne turnusy, zwykle jednak krótsze niż sanatorium na NFZ. Sprawdziliśmy, jaki to koszt - propozycje obiektów, pokoje, wyżywienie, zabiegi. Szczegóły w naszej galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska