MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle zapłacimy za prąd w drugiej części roku. Nowe limity zużycia i kwota bonu energetycznego

S/PAP
Czy wiesz, jakie urządzenia najbardziej obciążają Twój rachunek za prąd? Zobaczcie na kolejnych slajdach.
Czy wiesz, jakie urządzenia najbardziej obciążają Twój rachunek za prąd? Zobaczcie na kolejnych slajdach. Pixabay
Senat podjął kluczowe kroki w kierunku wprowadzenia ustawy mającej na celu wsparcie odbiorców energii w Polsce, ważne poprawki przyjął także Sejm. W ramach nowych regulacji, odbiorcy mogą spodziewać się wprowadzenia bonu energetycznego oraz czasowego zwolnienia z opłaty mocowej. Celem jest ograniczenie prognozowanego wzrostu rachunków za energię elektryczną, który ma nastąpić od 1 lipca.

Zmiany cen prądu - senackie poprawki do ustawy

Senat zajął się ustawą dotyczącą osłon dla odbiorców energii, wnosząc istotne poprawki. Jedną z nich jest czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Celem tej zmiany jest zmniejszenie ciężaru finansowego, jaki na obywateli nałoży prognozowany wzrost cen energii elektrycznej od początku lipca.

Za przyjęciem uchwały dotyczącej bonu energetycznego oraz zmian w ustawie mających na celu ograniczenie cen energii, głosowało 62 senatorów. Nikt nie opowiedział się przeciwko, a 31 senatorów wstrzymało się od głosu. Teraz zmieniona ustawa wróci do Sejmu, gdzie posłowie ponownie rozpatrzą wprowadzone poprawki.

Wprowadzenie bonu energetycznego - propozycja senatu 2024

Wśród poprawek zaproponowanych przez Senat znalazło się także wprowadzenie bonu energetycznego. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne, które miałoby zostać wypłacone w drugiej połowie 2024 roku. Skorzystać z niego będą mogły gospodarstwa domowe o niższych dochodach, co stanowi bezpośrednie wsparcie dla najbardziej potrzebujących.

Zgodnie z ustawą bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 r.

  • Gospodarstwom jednoosobowym będzie przysługiwało wsparcie w kwocie 300 zł, dwu- i trzyosobowym - 400 zł
  • gospodarstwa liczące od czterech do pięciu osób otrzymają 500 zł
  • a sześcioosobowe i większe - 600 zł.

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100 proc. W zależności od wielkości gospodarstwa wyniesie zatem od 600 do 1200 zł.

Nowe przepisy przewidują dwa progi dochodowe: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę"

Oprócz bonu energetycznego, ustawa przewiduje wprowadzenie maksymalnych cen za energię elektryczną na okres od lipca do grudnia 2024 roku. Dla gospodarstw domowych limit ten ma wynosić 500 zł/MWh, natomiast dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw – 693 zł/MWh. Przekroczenia limitu będą naliczane już po wyższych stawkach.

Po pozytywnym przyjęciu przez Senat poprawek do ustawy, dokument trafił z powrotem do Sejmu. Ustawa czeka więc na podpis prezydenta.

Tabela wyliczeń zużycia prądu w naszych domach

Aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd, warto zastanowić się, jakie sprzęty kupujemy i jak z nich korzystamy. Warto pamiętać, że każde urządzenie zużywa energię w inny sposób i o innej intensywności.

Sprawdziliśmy, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia w Twoim domu - średnie wyliczenia prezentujemy w powyższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska