Spis treści
W handlu w Polsce pracuje około 2 miliony osób. Według najnowszych danych GUS, handel detaliczny zatrudnia największy odsetek pracowników, stanowiąc 4,6% ogólnej liczby zatrudnionych. Wynagrodzenia w tej branży zaczynają się od najniższej krajowej i mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych więcej. Najwyższe zarobki osiągają pracownicy, których wynagrodzenie jest uzależnione od prowizji.
- Przeczytaj: Podwyżki płac 2025 - oto pracownicy, którzy dostaną większe przelewy. Mamy listę zawodów
Podwyżki w handlu
Od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie na umowę o pracę wzrosła do 4300 złotych brutto, co przekłada się na nieco ponad 3250 złotych netto. Już od 1 stycznia 2025 roku pracownicy nie będą zarabiać mniej niż 4666 złotych brutto, to będzie dawało nieco ponad 3500 złotych na rękę. Duże sieci handlowe od dawna konkurują ze sobą w kwestii wysokości wynagrodzeń oferowanych swoim pracownikom. Coraz częściej poza comiesięczną premią proponują pracownikom także atrakcyjne dodatki.
Zarobki w sieciówkach
Niektóre sieci handlowe, takie jak Biedronka, Lidl, Aldi czy Kaufland, otwarcie informują o zarobkach swoich pracowników. Jednak nie wszyscy pracodawcy są tak transparentni. Większość informacji zawartych w artykule pochodzi od samych pracowników i nie jest oficjalnie potwierdzona przez pracodawców. W galerii poniżej sprawdźcie stawki, jakie otrzymują pracownicy popularnych sklepów w centrach handlowych:
Tak płacą w dużych sieciach
Lidl i Biedronka od lat podają do wiadomości, jakie zarobki mają ich pracownicy. Także Kaufland, Aldi czy Auchan dzielą się informacjami o zarobkach swoich pracowników. Przykładowo pracownik sklepu Lidl otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4 550 - 5 550 zł brutto na początku. Już po roku pracy jego wynagrodzenie wzrasta, a po dwóch latach może liczyć na kolejną podwyżkę. Podobny system stosują pozostałe sieci.