Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko 148 spośród 963 włocławskich sześciolatków pójdzie od września do szkoły

Barbara Szmejter
Ania ma 6 lat, od września rozpocznie naukę, z czego bardzo się cieszy. Na zdjęciu ze starszym bratem, Kacprem
Ania ma 6 lat, od września rozpocznie naukę, z czego bardzo się cieszy. Na zdjęciu ze starszym bratem, Kacprem
Spośród 963 sześciolatków, mieszkających we Włocławku, tylko 148 pójdzie od września do pierwszej klasy. Tak zdecydowali ich rodzice.

www.pomorska.pl/wloclawek

Więcej informacji z Włocławka znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/wloclawek

Już od kilku miesięcy włocławski ratusz prowadził szeroko zakrojoną kampanię na rzecz wcześniejszego rozpoczynania nauki przez dzieci sześcioletnie. Dziś one same i ich rodzice mają jeszcze wybór, jednak za dwa lata w klasach pierwszych będą już tylko sześciolatki. - Analizowaliśmy sytuację w innych krajach i widać wyraźnie, że polskie dzieci należały do grupy, najpóźniej rozpoczynających naukę - mówi Arkadiusz Horonziak, zastępca prezydenta.

Obowiązkowy wiek rozpoczynania nauki w innych krajach jest bardzo różny. Najwcześniej, bo już w wieku czterech lat, idą do szkoły maluchy z Irlandii Północnej. Mali mieszkańcy Anglii, Malty, Holandii, Szkocji, czy Walii, rozpoczynają naukę w wieku lat pięciu. W Austrii, Belgii, na Cyprze, w Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech i Islandii, we Włoszech, w Luxemburgu, w Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Turcji obowiązek rozpoczynania nauki mają dzieci sześcioletnie. Poza Polską w wieku lat siedmiu szkolną naukę rozpoczyna się w Bułgarii, Estonii, Danii, Finlandii, na Litwie i w Szwecji. Najwięcej krajów europejskich stosuje więc - jak widać - wiek 6 lat.
- Moja córka wiele lat temu poszła do szkoły w wieku sześciu lat o doskonale dała sobie radę - mówi wiceprezydent A. Horonziak

Możliwość rozpoczęcia nauki przez sześciolatków pojawiła się już w ubiegłym roku, ale wówczas niewiele osób z niej skorzystało. W ubiegłym roku naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 1038 uczniów, wśród nich zaledwie 22 sześciolatków. Tym razem jest dużo lepiej. Na 1111 dziewczynek i chłopców, które za kilka dni po raz pierwszy zasiądą w szkolnych ławkach, jest 148 sześciolatków, spośród 963, mieszkających w mieście. Niewykluczone, że wpływ na ten wynik , znacznie lepszy niż przed rokiem, miała szeroka akcja promocyjna, prowadzona przez ratusz. Koszt specjalnej konferencji, skierowanej do rodziców sześcioletnich dzieci, promocji radiowej i wydrukowania ulotek, wyniósł około 2 tysięcy złotych Do szkół zapisanych jest na dzień dzisiejszy -148 sześciolatków.

Średni koszt utrzymania dziecka w przedszkolu to - 681 zł, w szkole podstawowej - 360 zł. Sześciolatki, idąc do szkoły, zwalniają miejsca w przedszkolach dla młodszych dzieci. 148 uczniów to teoretycznie 6 oddziałów oraz 138 godzin nauczycielskich i praca dla 6 nauczycieli. W ponad połowie szkół otwarto sale w ramach tzw. Radosnej Szkoły, gdzie dzieci mogą spędzać czas na zabawie i rekreacji połączonej z edukacją. Sześciolatki zapisano do wszystkich szkół podstawowych w mieście, najwięcej do SP nr 3, nr 20 i nr 12.

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska