
Latem chętnie wybieramy się nad wodę, by się zrelaksować i nieco schłodzić. Kąpiel w basenie, jeziorze lub morzu może skończyć się poważną infekcją. W zbiornikach wodnych można natrafić na różnego rodzaju bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty.
Stan kąpielisk w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Niektóre są bardziej zadbane, inne - szczególnie dzikie kąpieliska - nie podlegają żadnej kontroli.
Niewiele osób podczas wypoczynku nad wodą myśli o możliwych zagrożeniach, jakie czekają na kąpieliskach. Okazuje się, że kąpiel w morzu, jeziorze czy innym akwenie może się zakończyć infekcją. Niektóre wirusy i bakterie mogą być szczególnie niebezpieczne. Zdarza się, że z urlopu można przywieźć zakażenie, które da o sobie znać dopiero kilka tygodni po powrocie.
Nie powinno to zniechęcać do pływania, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, czym można się zarazić na kąpielisku i znać najważniejsze objawy.
Czym można się zarazić na kąpielisku? Zobacz teraz, jakie są najczęstsze zakażenia w jeziorach i na kąpieliskach >>>>>

Najbardziej charakterystycznymi w Polsce bakteriami, występującymi w jeziorach, rzekach i w morzu, są sinice. Kontakt z sinicami bywa groźny podczas bezpośredniego zetknięcia ze skórą, ale może także szkodzić, gdy wdychamy ich opary oraz połkniemy wodę zawierającą bakterie.
Pływanie w wodzie, w której sinice kwitną we wzmożonej liczbie, jest szkodliwe. Nadmiar sinic powoduje, że woda ma charakterystyczną zieloną barwę, niekiedy "kołdrę" z glonopodobnych organizmów.
Należy unikać kąpieli w wodach, w których akurat dochodzi do ich kwitnięcia. Okres kwitnienia sinic przypada niestety na lato.
Kąpiel w wodzie z sinicami może się zakończyć wystąpieniem takich objawów, jak:
- podrażanie oczu,
- świąd i rumień skórny,
- bóle głowy
- bóle brzucha,
- bóle mięśni,
- nudności,
- wymioty,
- dreszcze,
- gorączka,
- krosty,
- bąble w jamie ustnej,
- silne zaczerwienienie skóry,
- wysypka i swędzenie.
Objawy te zwykle ustępują w krótkim czasie. Zatrucia są szczególnie groźne dla dzieci.

Bakterie E.coli (Escherichia coli) to jeden z najczęściej występujących w wodach kąpielisk mikroorganizmów. Bakterie te są groźne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wprawdzie stanowią cześć jelitowej flory bakteryjnej i jeśli pozostają w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, są nieszkodliwe dla zdrowia, jednak gdy wraz z haustem zanieczyszczonej nimi wody przedostaną się do żołądka lub innej części ciała, powodują znaczący uszczerbek na zdrowiu.
Bakterie E.coli, które są nieszkodliwe w jelicie, powodują schorzenia innych układów. Kiedy dostaną się do układu moczowego, powodują zakażenia układu moczowego. Gdy przedostaną się do jamy brzusznej, powodują ciężkie schorzenie zapalenie otrzewnej. Często powikłaniem zapalenia otrzewnej może być posocznica i wstrząs endotoksyczny (sepsa). Niektóre szczepy E.coli produkują egzotoksynę i czasem powodują silne zatrucia pokarmowe o bardzo nieprzyjemnym przebiegu, z wymiotami, biegunką i wysoką gorączką. To może doprowadzić do odwodnienia i silnego osłabienia.
W kontakcie z nawet niewielką raną na skórze mogą utrudnić proces gojenia, powodować tworzenie ropni i nadkażeń.

Podczas kąpieli w jeziorze można zakazić się gronkowcem złocistym - bakterią występującą bardzo powszechnie. Jeśli dostanie się ona wraz z wodą do nawet niewielkiej rany czy otarcia na skórze, może spowodować powstanie ropnia lub czyraka. Gronkowiec wywołuje także inne choroby skóry, takie jak trądzik czy jęczmienie, zapalenie mieszków włosowych na głowie i twarzy. Może także spowodować zapalenie spojówek i bardzo silne zatrucie pokarmowe.