MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tym osobom ZUS nie przyzna świadczenia rehabilitacyjnego, chociaż długo chorowały. Zobacz listę

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Są sytuacje, gdy osoby wykorzystały zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, nadal są niezdolne do pracy a świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzymają. Wyjaśniamy, kiedy tak się stanie. Sprawdź, kiedy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Ta sama zasada dotyczy także osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym – jeżeli przyczyną niezdolności do pracy był wypadek przy pracy lub choroba zawodowa.

O świadczenie rehabilitacyjne można ubiegać się dopiero po wykorzystaniu całego limitu zwolnienia lekarskiego, czyli po 182 dniach lub po 91 dniach, gdy niezdolność do pracy występuje po ustaniu zatrudnienia.

- Jeśli stan chorobowy został spowodowany gruźlicą lub przypada na okres ciąży, to po 270 dniach - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

NAZWA

Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne można pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy. Wynosi ono: 90 proc. podstawy wymiaru świadczenia (średniej pensji z 12 miesięcy) przez pierwsze 90 dni, a w pozostałym okresie 75 proc.

Natomiast, jeśli niezdolność do pracy przypada w czasie ciąży albo jest związana z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to 100 proc. podstawy (średniej pensji z 12 miesięcy). Płatnikiem świadczenia tak jak w przypadku zasiłku chorobowego może być albo pracodawca, albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Są sytuacje, gdy osoby wykorzystały zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, nadal są niezdolne do pracy, a świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzymają. Kiedy tak się stanie? Sprawdź w naszej galerii
Zobacz galerię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska