https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tym podlej monsterę w kwietniu. Odżywka za grosze pobudza roślinę do wypuszczania liści

ak
Monstera to ciekawy i piękny kwiat. Ma duże liście w kolorze głębokiej, soczystej zieleni, z charakterystycznymi dziurami. To właśnie w tych dziurawych liściach tkwi cały urok monstery. Zadbana monstera może być prawdziwą ozdobą naszego mieszkania. Warto już w kwietniu wykonać przy niej pewne czynności pielęgnacyjne - między innymi odżywić ją, by bujnie rosła i wypuszczała mnóstwo nowych liści.

Monstera jest hodowana w domach jako roślina ozdobna. Gdy odpowiednio o nią dbasz, w jej liściach pojawiają się specjalne dziury. Fenestracje - bo tak fachowo nazywają się dziury u monstery - powstają wraz z wiekiem rośliny, ale odpowiednia pielęgnacja może ten proces przyspieszyć. Zdrowa monstera ma ciemnozielone, błyszczące liście. Owocostany monstery są jadalne - smakiem przypominają ananasa i banana.

Kwiecień to idealny moment, by zadbać o rozwój monstery, ponieważ dni stają się dłuższe, a roślina wchodzi w okres intensywnego wzrostu. Warto wykonać kilka kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby cieszyć się jej pięknymi, dużymi liśćmi.

Zobacz też: Podlewaj tym rododendrony już w marcu. Płacę tylko 5 zł, a dzięki temu obficie kwitną na wiosnę

Jak dbać o monsterę?

  • Monstera pochodzi z Meksyku i występuje w lasach tropikalnych jako nadrzewny epifit. Zatem monstera to pnącze, dlatego trzeba zapewnić jej możliwość wspinania się po słupku wbitym w ziemię w donicy.

  • Można usuwać żółte, uszkodzone liście oraz przycinać zbyt długie pędy, co pobudzi monsterę do rozkrzewiania.

  • Monstera najlepiej rośnie na jasnym stanowisku. Jednak nie lubi mocnej ekspozycji na promienie słoneczne - chodzi tu o zapewnienie światła, a nie wysokiej temperatury. Zbyt silne światło słoneczne spali jej liście (pojawią się na nich czarne plamy). Z kolei zbyt mała ilość światła spowolni wzrost rośliny.

  • Warto wiedzieć, że kolorowe odmiany monstery potrzebują więcej światła słonecznego, niż odmiany zielone.

  • Monstery nie należy przelewać. Choć pochodzi z tropików, to nie lubi nadmiaru wody. Podlewamy ją wtedy, gdy podłoże po poprzednim podlewaniu zdąży przeschnąć. Ale trzeba też uważać, by nie dopuścić do skrajnego przesuszenia.

Zobacz też: Robię to przy winogronach w marcu. Dzięki temu winorośl obficie owocuje w sezonie

Nawożenie monstery

W sezonie intensywnego wzrostu (okres wiosenny i letni) monsterę trzeba nawozić co 14 dni. Jeśli jednak zauważysz, że twoja monstera rośnie również w miesiącach zimowych, musisz ją wówczas także zasilać nawozem. By monstera wypuszczała nowe liście i rosła zdrowo, trzeba o nią zadbać. Właśnie nawożenie jest kluczem do wzrostu monstery. Ta odżywka domowa świetnie się do tego sprawdzi. Zobacz, jak łatwo ją przygotować. Szczegóły znajdziesz w poniższej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska