Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tym pracownikom należy się za to dodatkowy dzień wolnego, a takim nie! Co z tym 11 listopada?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, przypada w 2023 roku w sobotę. Pracownikom należy się dodatkowe wolne.
11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, przypada w 2023 roku w sobotę. Pracownikom należy się dodatkowe wolne. Łukasz Szymczyk
11 listopada 2023 roku wypada w sobotę. Jak wiadomo, Narodowe Święto Niepodległości, jest ustawowo wolne od pracy. Co w sytuacji, gdy święto przypada w dzień wolny od pracy?

Spis treści

11 listopada w naszym kraju jest obchodzone Święto Niepodległości.

Straciliśmy wolność aż na 123 lata

Upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości, którą straciliśmy w 1795 roku aż na 123 lata, wolność wróciła do nas w 1918 roku.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym rodakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

11 listopada świętem od 1937 roku

Świętem państwowym i dniem wolnym od pracy 11 listopada stał się w 1937 roku, gdy Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. To usankcjonowało kilkunastoletni zwyczaj uroczystych obchodów organizowanych właśnie tego dnia.

W 2023 roku 11 listopada wypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To szczególny dzień, który przypomina Polakom o zaborach i trudnej drodze do wolności.

Narodowe Święto Niepodległości 2023 wypada w sobotę

W 2023 roku Narodowe Święto Niepodległości wypada w sobotę. Jest ustawowo wolne od pracy, co więc w sytuacji, gdy przypada akurat i tak w dzień wolny, bo większość pracowników nie pracuje w soboty.

Tym pracownikom przysługuje dzień wolny od pracy, a tym nie

  • Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych informuje, że artykuł 130 Kodeksu pracy mówi o tym, że jeśli święto wolne od pracy przypada w sobotę, pracownik zyskuje dodatkowy dzień urlopu.
  • Pracodawca natomiast jest zobowiązany obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin.

"Dodatkowy dzień wolny przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że nie obejmuje pracowników wykonujących swoje obowiązki na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenie i umowy o dzieło" - podkreśla OPZZ.

Dodatkowy dzień wolny nie przysługuje jednak osobom, które są w tym dniu na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym.

Dodatkowy dzień wolny - kiedy można wykorzystać?

Dodatkowy wolny dzień powinien zostać wykorzystany jeszcze w listopadzie, jeśli w miejscu pracy przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy. Pracodawca może udzielić go jeszcze przed świętem wypadającym w sobotę lub już po nim.

"Pracodawca musi także udzielić pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy, gdy święto przypada w dniu wyznaczonym jako dzień jego pracy. W przypadku osób pracujących w dni świąteczne również obowiązuje zasada, że każde święto w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela skraca wymiar czasu pracy o 8 godzin" - przekazano w komunikacie OPZZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska