https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc strażaków wyruszyło na Śnieżkę. Wśród nich byli też druhowie z OSP KSRG Koronowo [zdjęcia]

Mikołaj Romanowski
Druhowie z OSP KSRG Koronowo znaleźli się w grupie tysiąca strażaków, którzy w pełnym rynsztunku bojowym weszli w weekend, 6-7 lipca, na Śnieżkę, by okazać wsparcie i wesprzeć ideę dawstwa krwi, szpiku kostnego i krwiotwórczych komórek macierzystych oraz działalności Fundacji DKMS.
Druhowie z OSP KSRG Koronowo znaleźli się w grupie tysiąca strażaków, którzy w pełnym rynsztunku bojowym weszli w weekend, 6-7 lipca, na Śnieżkę, by okazać wsparcie i wesprzeć ideę dawstwa krwi, szpiku kostnego i krwiotwórczych komórek macierzystych oraz działalności Fundacji DKMS. Adam Łysek, nadesłane
W dniach 6 i 7 lipca 2024 roku odbyła się wyjątkowa akcja – 1000 strażaków weszło na Śnieżkę w pełnym umundurowaniu, ważącym około 20 kg. Wydarzenie to ma na celu wsparcie Fundacji DKMS oraz propagowanie idei dawstwa szpiku. W akcji uczestniczyli również strażacy OSP KSRG Koronowo.

Strażacy oddali pokłon Królowej Karkonoszy, demonstrując swoje zaangażowanie w pomoc potrzebującym. Jest to już czwarta edycja tej akcji – poprzednie odbywały się na takich szczytach jak Giewont, Świnica i Rysy. Skąd pomysł na akcję? To wynika z analiz statystyk - a te są alarmujące – na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut, jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, tzw. „genetycznego bliźniaka”. Dlatego każda nowa osoba w bazie dawców zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy i uratowanie życia. Akcja wejścia na Śnieżkę zorganizowana była, by docenić ich wysiłek dawców, zachęcić do rejestracji bazy potencjalnych dawców szpiku i szerzyć ideę dawstwa.

Zobaczcie zdjęcia z akcji wejścia strażaków na Śnieżkę:

Fundacja DKMS – czym się zajmuje?

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit, której misją jest walka z nowotworami krwi. Powstała w 1991 roku w Niemczech z inicjatywy Petera Harfa, którego żona zmarła na białaczkę. Fundacja zajmuje się rekrutacją potencjalnych dawców szpiku oraz komórek macierzystych, aby zwiększyć szanse na znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla pacjentów potrzebujących przeszczepu. Organizacja działa w wielu krajach, w tym w Polsce, gdzie aktywnie prowadzi kampanie edukacyjne i rejestruje nowych dawców. Rejestracja jest prosta i polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Fundacja DKMS współpracuje z ośrodkami transplantacyjnymi na całym świecie, umożliwiając pacjentom dostęp do globalnej bazy dawców. Dzięki ich działaniom, tysiące osób zyskało drugą szansę na życie.

Jak można pomóc Fundacji DKMS?

Każdy z nas może włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku jest niezwykle prosta i nie wymaga takich heroicznych wysiłków jak wejście na górski szczyt w ciężkim umundurowaniu. Wystarczy zgłosić się do Fundacji DKMS, pobrać wymaz z policzka i czekać na możliwość odmiany życia osoby chorej na nowotwór krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska