Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenia szkolne 2016. Nieobowiązkowe. Czy warto kupić? [zasady]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Archiwum
Zawsze we wrześniu wraca temat sensu ubezpieczenia szkolnego. Bo jest dużo przypadków , gdy warunki umowy wykluczają odpowiedzialność ubezpieczyciela.

- W zeszłym roku szkolnym syn miał wypadek. Przewrócił się i stłukł rękę, a gdy zaczęła puchnąć pojechaliśmy z nim na oddział ratunkowy - wspomina pani Ewa z Bydgoszczy. - Wyglądało to bardzo źle, więc po rentgenie lekarz zdecydował, by rękę usztywnić. Syn miał wykupioną w szkole polisę i wystąpiliśmy o odszkodowanie. Byliśmy na dobrej drodze, aż nagle ubezpieczyciel znalazł haka. W regulaminie był punkt, że pieniądze nie należą się, jeśli dziecko nie trafi do kontroli po miesiącu. Tylko kto to wiedział? Lekarz nie kazał nam przyjść. Od początku szkoły płaciłam synowi ubezpieczenie, ale w tym roku na pewno tego nie zrobię. Czuję się nabita w butelkę.

Ubezpieczenia szkolne 2016. To ma sens?

Temat sensu takich ubezpieczeń wraca zawsze na początku szkolnego. Sumy odszkodowań wahają się od 8 do 25 tys. zł w zależności od firmy. Średnia składka wynosi od 35-65 zł rocznie.

- Skargi na NWW szkolne dotyczą głównie zaniżenia wysokości odszkodowania lub odmowy wypłaty - mówi w rozmowie z "Pomorską" Krystyna Krawczyk, dyrektor w biurze Rzecznika Finansowego (wcześniej Rzecznika Ubezpieczonych). - Niestety, dowodzą one również, że rodzice nie znali warunków umowy, a dowiadują się o nich dopiero w sytuacji uzyskania niesatysfakcjonująco ich świadczenia lub odmowy jego wypłaty. Skutecznie interweniujemy w przypadkach, gdy towarzystwa na niekorzyść dziecka oceniają okoliczności zdarzenia, a przez to nie uznają, że doszło do nieszczęśliwego wypadku i wywołanego nim urazu.

Szkolne składki nie są obowiązkowe!

Krawczyk podaje przykład, w którym zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty z NNW szkolnego dziewczynce, która jadąc na rowerze wpadła pod samochód. Bezpośrednio przed wypadkiem nie zatrzymała się przed znakiem ostrzegającym o zbliżaniu się do drogi z pierwszeństwem przejazdu. Ubezpieczyciel odmówił odszkodowania wskazując, że umyślnie doprowadziła do wypadku, co jest okolicznością, która, zgodnie z warunkami umowy, wyłącza jego odpowiedzialność.
Według rzecznika zachowanie uczennicy było, owszem, zawinione lecz nie zgodził się z twierdzeniem ubezpieczyciela niepopartym żadnym dowodem - iż intencją poszkodowanej dziewczynki było umyślne doprowadzenie do wypadku, w wyniku którego doznała obrażeń ciała.

- Niestety, zdarzają się także przypadki, gdy firma odmawia wypłaty i ma do tego podstawy - słyszymy w biurze RzF.

Dlatego przed przystąpieniem do umowy należy zapoznać się z jej warunkami . Powinny być dostępne u ubezpieczającego, czyli w szkole. Szczególną uwagę rodzice muszą zwrócić na definicje pojęć, jak np. "nieszczęśliwy wypadek" czy "wyczynowe uprawienie sportu", określone odmienne niż w języku potocznym. Również szczegółowo warto zapoznać się z rozdziałam określającym tzw. zakres wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

- Co do zasady, umowy NNW szkolnego wyłączają z ochrony następstwa wypadków powstałych w stanie lub w wyniku użycia alkoholu lub środków odurzających i udziału w bójkach. Do standardów wyłączeń należą także wypadki, do których doszło podczas sportowych zajęć pozalekcyjnych, nawet na terenie szkoły. To samo dotyczy takich zajęć poza szkołą, jak również jazdy rowerem lub quadem bez odpowiednich uprawnień.

Można dostać dwa odszkodowania

Wbrew powszechnej opinii, ubezpieczenie NNW młodzieży nie jest obowiązkowe. Rodzice mogą więc odmówić zapłaty składki, a np. ubezpieczyć dziecko prywatnie na lepszych warunkach i na większą kwotę. Często po wypadku zawinionym przez szkołę, rodzicie nie dochodzą odszkodowania z jej OC, uznając, że dziecko mogło otrzymać pieniądze tylko raz. Wypłata z NNW szkolnego nie wyklucza zaś ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC szkoły! To istotne tym bardziej, że wypłaty z tego tytułu mogą być znacznie wyższe i obejmować więcej przypadków, jak m.in. zwrot kosztów leczenia, a nawet dożywotnie renty.

Ubezpieczenia szkolne. O czym warto pamiętać?
1) Ubezpieczenie NNW szkolne nie jest obowiązkowe.
2) Przed opłaceniem składki, każdy rodzic może zapoznać się z warunkami umowy
3) Niska suma ubezpieczenia to niskie wypłaty (szczególnie przy drobnych urazach)
4) Po wypadku można skorzystać z kilku polis NNW
5) Wypłata z NNW szkolnego nie wyklucza ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC szkoły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska