Do spotkania doszło 27 lipca. Szef resortu rolnictwa zaprosił do rozmów przestawicieli rolników. Wspólnie mają szuakć rozwiązań umożliwiających "poprawę funkcjonowania systemu ubezpieczeń rolnych w kierunku zapewniającym stabilność produkcji rolniczej".
- Będziemy prowadzić konsultacje w celu wypracowania satysfakcjonujących zmian. Chcemy doprowadzić do dalszego wzrostu liczby ubezpieczonych. Zakładamy, że system stanie się powszechny. W pierwszym półroczu tego roku o ok. 40% zwiększyła się powierzchnia upraw ubezpieczonych. Chcemy, aby było to 70 – 80% powierzchni upraw. Wtedy będzie można powiedzieć, że system dobrze funkcjonuje – mówił Krzysztof Jurgiel.
Zakłady ubezpieczeń, które zawarły z ministrem umowy w sprawie dopłat, ubezpieczyły w Ij połowie 2017 roku łącznie 1.858.507,05 ha upraw rolnych oraz zawarły 106.824 umów ubezpieczenia upraw rolnych. Zgodnie z wnioskami zakładów ubezpieczeń za pierwsze półrocze przekazano zakładom dotację na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych w wysokości 171.219.120,29 zł.
Przeczytaj też: Nie trać palców w hederze czy żmijce. Najwięcej wypadków na polach i podwórzach
Wraz z początkiem kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy, która umożliwiła szerszej grupie producentów rolnych uzyskanie dopłat do składek ubezpieczenia w pełnej wysokości. W budżecie zarezerwowano wiekszą kwotę na ten cel. W pierwszym półroczu tego roku zawarto o ponad 17% więcej umów ubezpieczenia oraz objęto ochroną ubezpieczeniową większą o 39,2% powierzchnię upraw rolnych, niż w analogicznym okresie 2016 r., podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
_______________________________________________
Rolnik może otrzymać dopłatę z budżetu państwa - do 65% składki - z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń losowych:
- dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
- dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
Źródło: MRiRW