Szkody w rolnictwie spowodowane warunkami atmosferycznymi są nieuniknione. Od pogody zależy ich skala. W odzyskaniu przynajmniej części strat ma pomagać ubezpieczenie, a minister rolnictwa chciałby, by taka praktyka była powszechna. Obecnie rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia przynajmniej połowy powierzchni zgłaszanej do dopłat.
Ubezpieczenia upraw i zwierząt z dopłatą w 2022 roku
Niejednokrotnie zdarzało się, że zakłady ubezpieczeniowe wyczerpywały limit dopłat, a rolnicy rezygnowali z polisy ze względu na koszty. Henryk Kowalczyk zapowiadał, że w tym roku pieniędzy ma wystarczyć dla wszystkich. Na dopłaty do ubezpieczeń w 2022 roku zabezpieczona została kwota 1,5 mld złotych oraz w rezerwie około 3 mld złotych.
- System opierać się będzie na zasadach towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych z 65% dopłatą do składki z budżetu państwa - informował wicepremier Kowalczyk.
Tu możesz wykupić polisę na uprawy i zwierzęta 2022 z dopłatą
Minister rolnictwa i rozwoju wsi zawarł umowy w sprawie stosowania w 2022 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich z 8 zakładami ubezpieczeń. Na liście znalazły się:
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
- Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
- TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu,
- Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.
Co dokładnie rolni może ubezpieczyć ze wsparciem z budżetu?
Stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia dotyczą następujących zdarzeń losowych:
- dla produkcji roślinnej (upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
- dla produkcji zwierzęcej (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
Poznaj maksymalne sumy ubezpieczenia na 2022 rok
Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi co roku określa maksymalne sumy ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2022 r. Poniżej kilka przykładów, pozostałe znajdziesz na slajdach:
- 53 zł/szt. – dla kur, perlic i przepiórek,
- 65 zł/szt. – dla kaczek,
- 250 zł/szt. – dla gęsi,
- 150 zł/szt. – dla indyków,
- 1100 zł/szt. – dla strusi.
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przypomina: Rolnik ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od minimum jednego z pięciu wyszczególnionych ustawowo ryzyk co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych przez rolnika, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych (podstawa: Ustawa z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 477, art. 10 c, ust. 2).
Warto pamiętać: W przypadku uruchamiania dodatkowej pomocy klęskowej wysokość wsparcia jest różnicowana i dla powierzchni nieubezpieczonych o połowę niższa, np. 500 zł do hektara zamiast 1000.
