MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uchwała Rady Miasta Bydgoszczy do poprawki. Sąd zakwestionował zapisy dotyczące konsultacji społecznych

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
WSA zajął się regulaminem bydgoskich konsultacji. Zakwestionował wymóg podawania numeru PESEL by móc w nich wziąć udział.
WSA zajął się regulaminem bydgoskich konsultacji. Zakwestionował wymóg podawania numeru PESEL by móc w nich wziąć udział. Arkadiusz Wojtasiewcz
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność części uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami. Uchwałę zaskarżył wojewoda kujawsko-pomorski.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wniósł o stwierdzenie nieważności punktu w regulaminie konsultacji społecznych "Bydgoskie Konsultacje". Oś sporu koncentrowała się na sposobie weryfikacji kto jest mieszkańcem Bydgoszczy (a więc może brać udział w konsultacjach), a kto nim nie jest. Według regulaminu wymagane do wzięcia w nich udziału było podanie numeru PESEL - to właśnie podważał wojewoda. Dlaczego?

Jak czytamy w uzasadnieniu WSA w Bydgoszczy "numer PESEL nie obejmuje danych dotyczących miejsca zamieszkania, a tylko ta okoliczność ma znaczenie przy ustalaniu, czy osoba figurująca na liście jest mieszkańcem gminy. Odwoływanie się do numeru PESEL jest zatem chybione, skoro nie służy rozstrzygnięciu, czy oznaczona osoba jest "mieszkańcem gminy" należącym do kręgu podmiotów, z którymi mogą być prowadzone konsultacje. Ponadto, jak słusznie wskazuje się w orzecznictwie, informacje objęte numerem PESEL należą do kategorii danych osobowych, co oznacza, że podlegają one ochronie". (...)Wprowadzenie takiego unormowania jest zatem nie tylko nieuprawnionym tworzeniem przez organ stanowiący dodatkowych, nieprzewidzianych ustawowo kryteriów niesłużących określeniu "mieszkańca gminy", ale stanowi także ograniczenie kręgu "mieszkańców gminy" do osób legitymujących się numerem PESEL, a więc pomija przypadki, w których mieszkaniec gminy nie dysponuje takim kodem.

To Cię może też zainteresować

Skarżący podniósł, że dostrzega praktyczny aspekt przyjętego rozwiązania, mającego na celu usprawnienie procesu weryfikacji osób biorących udział w konsultacjach społecznych. Należy jednak mieć na względzie, że wszelkie działania organów gminy muszą być zgodne z prawem.

WSA podkreślił, że elementami określającymi, kto jest mieszkańcem gminy a kto nim nie jest, są: imię i nazwisko, a także adres danej osoby, pod którym ona przebywa z zamiarem stałego pobytu. Numer PESEL nie jest ani warunkiem, ani przesłanką bycia mieszkańcem gminy, jak również nie obejmuje danych dotyczących miejsca zamieszkania.

Bydgoski ratusz wnosił o oddalenie skargi tłumacząc, że obowiązek podania numeru PESEL nie zawęża kręgu osób uprawnionych do udziału w konsultacjach. Zaznaczono, że przyjęta w uchwale regulacja pozwala na urealnienie wyników konsultacji, co czyni wyrażoną w ten sposób opinię społeczności samorządowej wiarygodną; eliminuje z udziału w konsultacjach społecznych osoby nieistniejące, wskazujące nieprawdziwe adresy zamieszkania, co niejednokrotnie miało miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uchwała Rady Miasta Bydgoszczy do poprawki. Sąd zakwestionował zapisy dotyczące konsultacji społecznych - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska