- Tym razem wypełnienie wniosków o dopłaty bezpośrednie jest bardziej skomplikowane - uważa Jerzy Wzorek, gospodarz z Witoldowa (gm. Koronowo). - Chociażby z powodu wymogów dotyczących zazielenienia. Złożyłem wniosek. Pewnie sam dałbym radę go wypełnić, ale wolałem zrobić to z pomocą doradcy rolnego.
- Najwięcej problemów rolnicy mają z dywersyfikacją upraw - mówi Lidia Lewandowska z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. - Często mylą pojęcia, np. zazielenienie z obszarami proekologicznymi EFA.
Przeczytaj też: Dopłaty do materiału siewnego od 22 kwietnia będą niższe [wniosek - nowy formularz]
Z kolei np. właściciele gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej, w których najwięcej jest gruntów ornych, starają się zastosować taki płodozmian, by spełnić nowe wymogi i zapewnić paszę np. dla bydła.
- Do 14 kwietnia tego roku w biurach powiatowych ARiMR w województwie kujawsko-pomorskim złożono 7 886 wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego - wyjaśnia Andrzej Owczarz, dyr. toruńskiego oddziału ARiMR. Zdaniem pracowników agencji najczęściej sygnalizowane przez rolników trudności związane z wypełnieniem wniosku to:
- identyfikacja i rozróżnianie obszarów proekologicznych EFA,
- wskazywanie poszczególnych upraw deklarowanych na potrzeby dywersyfikacji upraw,
- wypełnianie oświadczenia o działkach ewidencyjnych, w tym informacji o powierzchni kwalifikujących się hektarów, powierzchni gruntów ornych i powierzchni gruntów nie zgłoszonych do płatności;
- wrysowanie na załącznikach graficznych granic działek rolnych i obszarów proekologicznych EFA.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Pomoc w wypełnieniu wniosków można uzyskać u doradców rolnych, w biurach powiatowych ARiMR oraz pod numerami telefonów wskazanymi jako numery kontaktowe na stronie www.arimr.gov.pl. Infolinia agencji: 800 38 00 84.
Podstawowy termin składania wniosków mija 15 czerwca.