https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie publiczne w Bydgoszczy i regionie kuszą kandydatów na studia nowościami. Nabór już się rozpoczął

Małgorzata Pieczyńska
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy niedawno zaprezentował swoją ofertę edukacyjną na nowy rok akademicki. Przygotowano ponad 60 kierunków, w tym nowości.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy niedawno zaprezentował swoją ofertę edukacyjną na nowy rok akademicki. Przygotowano ponad 60 kierunków, w tym nowości. Magdalena Sikorska-Cupa
Na uczelniach publicznych w Bydgoszczy i regionie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki 2023/2024. W ofercie nie brakuje nowych kierunków, które często są odpowiedzią na oczekiwania pracodawców i studentów.

Ponad 60 kierunków studiów przygotowano na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Osoby, które chcą studiować stacjonarnie mają czas na rejestrację do 11 lipca, kandydaci na studia niestacjonarne - do 17 września. Uczelnia w tym roku oferuje 3564 miejsc na studiach stacjonarnych.

- Obecnie największą popularnością wśród studentów cieszą się kierunki takie, jak psychologia, filologia angielska, kryminologia, prawo i informatyka - mówi dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni, prorektor UKW ds. studenckich i jakości kształcenia. - To jest trend widoczny od lat, ale w tej grupie mamy też niedawno utworzone kierunki, co pokazuje, że nasza oferta trafia do młodych ludzi.

Nowe kierunki na UKW odpowiedzią na oczekiwania pracodawców i żaków

Na UKW ofertę studiów I stopnia poszerzono o kognitywistykę, inżynierię biokompozytów i biomateriałów oraz socjoinformatykę. Na ostateczną decyzję o uruchomieniu czeka matematyka biznesowa z infotechnologią. Jeszcze więcej nowości czeka na kandydatów na studia II stopnia. Są to: kultur und kommunikation (niefilologiczny kierunek prowadzony w języku niemieckim), logopedia, praca socjalna, proces wydawniczy i praktyka tekstu oraz zarządzanie sferą publiczną.

- Te kierunki są przeznaczone dla specjalistów od ścisłych dyscyplin, humanistycznych i społecznych - mówi prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor UKW - Zwiększone możliwości uruchamiania nowych kierunków wynikają z bardzo dobrej ewaluacji jakości działań naukowych, w wyniku których trzy dyscypliny otrzymały kategorię A, a 14 kolejnych - B+. W sierpniu rozpoczniemy też nabór do Szkoły Doktorskiej w 17 dyscyplinach.

Władze UKW podkreślają, że nowe kierunki są tworzone w oparciu o oczekiwania pracodawców, ale też samych studentów, którzy uczestniczą w pracach przy ich powstaniu.

Na PBŚ do wyboru jest 35 kierunków, są też nowości

Na Politechnice Bydgoskiej pierwszy etap rekrutacji, czyli rejestracja potrwa do 17 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Na studiach I stopnia uczelnia przygotowała dla kandydatów 1855 miejsc. Do wyboru jest 35 kierunków, tym nowości - mówi Marcin Janczylik z Biura Prasowego PBŚ.

W sumie od października PBŚ uruchomi 8 nowych kierunków. Wśród nich na studiach I stopnia jest unikatowy kierunek telekomunikacja i technologie internetu rzeczy. Program kształcenia obejmuje, m.in., projektowanie i programowanie inteligentnych urządzeń, technologie chmurowe czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych z urządzeń IoT.

Wśród nowości są też agrotechnologia, projektowanie żywności niskoprzetworzonej, zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt (to nowa odsłona dotychczasowej zoofizjoterapii, kierunku cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród studentów z całej Polski). Nowy kierunek pojawi się także na Wydziale Zarządzania. Studenci zarządzania w sporcie będą mogli wybrać spośród dwóch specjalności - menedżer sportu oraz marketing w sporcie. Politechnika Bydgoska przygotowała także nowości w ofercie studiów podyplomowych. Uczelnia chce uruchomić kształcenie na kierunku: przetwórstwo i recykling tworzyw sztucznych. Do listy „podyplomówek” dołączają także kierunki około medyczne, takie jak zarządzanie w ochronie zdrowia czy specjalista ds. zarządzania rehabilitacją.

Już prawie 700 chętnych na kierunek lekarski w Collegium Medicum

Internetowa rejestracja kandydatów trwa też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozpoczęła się 5 czerwca. Osoby chcące studiować w Collegium Medicum UMK stacjonarnie w języku polskim na studiach jednolitych magisterskich i I stopnia - na rejestrację i wniesienie opłaty rekrutacyjnej mają czas do 10 lipca. UMK przygotował w sumie na studiach jednolitych magisterskich i I stopnia 5656 miejsc, w Collegium Medicum UMK - 1190. Łącznie do wyboru są 92 kierunki, w Collegium Medicum UMK - 13. Dla osób z tytułem licencjata czeka 2496 miejsc (w Collegium Medicum UMK - 381) na 62 kierunkach (w Collegium Medicum - na 7). Pielęgniarstwo, farmację, kierunek lekarski i fizjoterapię można studiować też po angielsku.

- Największym powodzeniem cieszy się od lat kierunek lekarski - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Już 10 dni po otwarciu systemu zarejestrowało się prawie 700 osób. Inne popularne kierunki w bydgoskiej części uczelni to fizjoterapia, pielęgniarstwo i farmacja.

W Akademii Muzycznej wkrótce egzaminy wstępne

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy łącznie prowadzi rekrutację na 46 specjalności. Ogółem może przyjąć ok. 243 kandydatów.

- Zapisy elektroniczne trwały do 31 maja - mówi Marcin Tarnawski z Biura Rekrutacji AMFN. - Obecnie organizujemy dodatkowe egzaminy wstępne. Odbywają się na wszystkie specjalności, częściowo zdalnie, częściowo stacjonarnie. Planowane są 27-30 czerwca.

W tym roku w Akademii Muzycznej najbardziej oblegane kierunki to: na Wydziale Kompozycji Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku: reżyseria dźwięku, kompozycja, specjalność Sound Design; na Wydziale Instrumentalnym: fortepian, skrzypce; na Wydziale Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej: wokalistyka jazzowa oraz tradycyjnie już jedyny kierunek na Wydziale Wokalno-Aktorskim: wokalistyka.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska