Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczelnie publiczne w Bydgoszczy i regionie kuszą kandydatów na studia nowościami. Nabór już się rozpoczął

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy niedawno zaprezentował swoją ofertę edukacyjną na nowy rok akademicki. Przygotowano ponad 60 kierunków, w tym nowości.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy niedawno zaprezentował swoją ofertę edukacyjną na nowy rok akademicki. Przygotowano ponad 60 kierunków, w tym nowości. Magdalena Sikorska-Cupa
Na uczelniach publicznych w Bydgoszczy i regionie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki 2023/2024. W ofercie nie brakuje nowych kierunków, które często są odpowiedzią na oczekiwania pracodawców i studentów.

Ponad 60 kierunków studiów przygotowano na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Osoby, które chcą studiować stacjonarnie mają czas na rejestrację do 11 lipca, kandydaci na studia niestacjonarne - do 17 września. Uczelnia w tym roku oferuje 3564 miejsc na studiach stacjonarnych.

- Obecnie największą popularnością wśród studentów cieszą się kierunki takie, jak psychologia, filologia angielska, kryminologia, prawo i informatyka - mówi dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni, prorektor UKW ds. studenckich i jakości kształcenia. - To jest trend widoczny od lat, ale w tej grupie mamy też niedawno utworzone kierunki, co pokazuje, że nasza oferta trafia do młodych ludzi.

Nowe kierunki na UKW odpowiedzią na oczekiwania pracodawców i żaków

Na UKW ofertę studiów I stopnia poszerzono o kognitywistykę, inżynierię biokompozytów i biomateriałów oraz socjoinformatykę. Na ostateczną decyzję o uruchomieniu czeka matematyka biznesowa z infotechnologią. Jeszcze więcej nowości czeka na kandydatów na studia II stopnia. Są to: kultur und kommunikation (niefilologiczny kierunek prowadzony w języku niemieckim), logopedia, praca socjalna, proces wydawniczy i praktyka tekstu oraz zarządzanie sferą publiczną.

- Te kierunki są przeznaczone dla specjalistów od ścisłych dyscyplin, humanistycznych i społecznych - mówi prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor UKW - Zwiększone możliwości uruchamiania nowych kierunków wynikają z bardzo dobrej ewaluacji jakości działań naukowych, w wyniku których trzy dyscypliny otrzymały kategorię A, a 14 kolejnych - B+. W sierpniu rozpoczniemy też nabór do Szkoły Doktorskiej w 17 dyscyplinach.

Władze UKW podkreślają, że nowe kierunki są tworzone w oparciu o oczekiwania pracodawców, ale też samych studentów, którzy uczestniczą w pracach przy ich powstaniu.

Na PBŚ do wyboru jest 35 kierunków, są też nowości

Na Politechnice Bydgoskiej pierwszy etap rekrutacji, czyli rejestracja potrwa do 17 lipca.

- Na studiach I stopnia uczelnia przygotowała dla kandydatów 1855 miejsc. Do wyboru jest 35 kierunków, tym nowości - mówi Marcin Janczylik z Biura Prasowego PBŚ.

W sumie od października PBŚ uruchomi 8 nowych kierunków. Wśród nich na studiach I stopnia jest unikatowy kierunek telekomunikacja i technologie internetu rzeczy. Program kształcenia obejmuje, m.in., projektowanie i programowanie inteligentnych urządzeń, technologie chmurowe czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych z urządzeń IoT.

Wśród nowości są też agrotechnologia, projektowanie żywności niskoprzetworzonej, zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt (to nowa odsłona dotychczasowej zoofizjoterapii, kierunku cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród studentów z całej Polski). Nowy kierunek pojawi się także na Wydziale Zarządzania. Studenci zarządzania w sporcie będą mogli wybrać spośród dwóch specjalności - menedżer sportu oraz marketing w sporcie. Politechnika Bydgoska przygotowała także nowości w ofercie studiów podyplomowych. Uczelnia chce uruchomić kształcenie na kierunku: przetwórstwo i recykling tworzyw sztucznych. Do listy „podyplomówek” dołączają także kierunki około medyczne, takie jak zarządzanie w ochronie zdrowia czy specjalista ds. zarządzania rehabilitacją.

Już prawie 700 chętnych na kierunek lekarski w Collegium Medicum

Internetowa rejestracja kandydatów trwa też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozpoczęła się 5 czerwca. Osoby chcące studiować w Collegium Medicum UMK stacjonarnie w języku polskim na studiach jednolitych magisterskich i I stopnia - na rejestrację i wniesienie opłaty rekrutacyjnej mają czas do 10 lipca. UMK przygotował w sumie na studiach jednolitych magisterskich i I stopnia 5656 miejsc, w Collegium Medicum UMK - 1190. Łącznie do wyboru są 92 kierunki, w Collegium Medicum UMK - 13. Dla osób z tytułem licencjata czeka 2496 miejsc (w Collegium Medicum UMK - 381) na 62 kierunkach (w Collegium Medicum - na 7). Pielęgniarstwo, farmację, kierunek lekarski i fizjoterapię można studiować też po angielsku.

- Największym powodzeniem cieszy się od lat kierunek lekarski - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Już 10 dni po otwarciu systemu zarejestrowało się prawie 700 osób. Inne popularne kierunki w bydgoskiej części uczelni to fizjoterapia, pielęgniarstwo i farmacja.

W Akademii Muzycznej wkrótce egzaminy wstępne

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy łącznie prowadzi rekrutację na 46 specjalności. Ogółem może przyjąć ok. 243 kandydatów.

- Zapisy elektroniczne trwały do 31 maja - mówi Marcin Tarnawski z Biura Rekrutacji AMFN. - Obecnie organizujemy dodatkowe egzaminy wstępne. Odbywają się na wszystkie specjalności, częściowo zdalnie, częściowo stacjonarnie. Planowane są 27-30 czerwca.

W tym roku w Akademii Muzycznej najbardziej oblegane kierunki to: na Wydziale Kompozycji Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku: reżyseria dźwięku, kompozycja, specjalność Sound Design; na Wydziale Instrumentalnym: fortepian, skrzypce; na Wydziale Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej: wokalistyka jazzowa oraz tradycyjnie już jedyny kierunek na Wydziale Wokalno-Aktorskim: wokalistyka.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska