Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w regionie prowadzą dla studentów I roku zajęcia wyrównawcze. Chcą pomóc w nadrobieniu zaległości

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Uczelnie w regionie organizują dla studentów I roku dodatkowe zajęcia, dzięki którym mogą uzupełnić braki w wiedzy spowodowane nauką zdalną
Uczelnie w regionie organizują dla studentów I roku dodatkowe zajęcia, dzięki którym mogą uzupełnić braki w wiedzy spowodowane nauką zdalną Łukasz Kaczanowski/ Zdjęcie ilustracyjne
Uczelnie w regionie postanowiły pomóc studentom pierwszego roku i poprowadzić dla nich zajęcia wyrównawcze. To pechowy rocznik, który przez trzy semestry szkoły średniej musiał uczyć się zdalnie.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Osoby, które w październiku zadebiutowały na studiach, to pechowy rocznik. Absolwenci trzyletniego LO niemal połowę swojej edukacji spędzili na zdalnych lekcjach. Nieco więcej szczęścia mieli uczniowie czteroletniego technikum. Jednak w przypadku obu tych grup brak możliwości uczenia się w normalnych warunkach odbił się na stanie wiedzy młodych ludzi. Nie da się bowiem ukryć, że nauka przez internet nie jest w stanie zastąpić stacjonarnych lekcji, o czym mówią zarówno nauczyciele, jak i sami uczniowie.

To też może Cię zainteresować

Zajęcia wyrównawcze z programu MEiN

Dlatego też, aby ułatwić start osobom przyjętym na I rok studiów, niektóre uczelnie w regionie postanowiły zorganizować dla nich dodatkowe zajęcia wyrównawcze.

Zajęcia wyrównawcze są prowadzone w ramach programu przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jak wyjaśnia MEiN, program ten skierowany jest nie tylko do studentów pierwszego roku studiów I stopnia (licencjackich i inżynierskich), ale również do tych, które podjęli jednolite studia magisterskie. Pieniądze na prowadzenie zajęć pochodzą z puli MEiN.

UKW prowadzi zajęcia wszystkich z I roku

– Prowadzimy zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku, którzy w czasie pandemii w klasie maturalnej musieli uczyć się zdalnie – informuje Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Biorą w nich udział wszyscy pierwszoroczniacy ze studiów I stopnia oraz jednolitych magisterskich na naszej uczelni.

W zajęciach wyrównawczych na UKW uczestniczą 62 grupy, w sumie to około 1500 osób. – Zajęcia te obejmują przedmioty ważne dla poszczególnych kierunków studiów. Są to więc, na przykład zajęcia z języków obcych, matematyki, biologii, fizyki oraz kompetencji społecznych – dodaje Tomasz Zieliński.

Politechnika Bydgoska ma dużo chętnych na "wyrównawcze"

W programie ministerstwa bierze również udział Politechnika Bydgoska.

– „Korepetycje dla studentów” na Politechnice Bydgoskiej im. J. J. Śniadeckich już się rozpoczynają. Inicjatywa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i rzecznik uczelni. – Zajęcia odbywają się w grupach liczących od 15 do 25 osób, a grup jest około 30.

Na jedną grupę przewidziano 30 godzin. – Zakres tematyczny zajęć to matematyka, fizyka, chemia, mikroekonomia, podstawy rachunkowości, matematyka z elementami geometrii, podstawy programowania, elektrotechnika – wymienia rzecznik PBŚ. - Zajęcia będą zrealizowane do końca roku kalendarzowego.

Na UMK najwięcej zajęć dla ekonomistów i farmaceutów

Zajęcia wyrównawcze odbywają się również na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Zgłosiliśmy do ministerstwa chęć przeprowadzenia 73 kursów wyrównujących – wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. – Największe zainteresowanie wykazał Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (zajęcia z matematyki) i Wydział Farmaceutyczny (fizyka, matematyka, biologia, chemia). Generalnie znacznie mniejsze zainteresowanie wykazują wydziały humanistyczne. Na razie nie mamy danych, ile ostatecznie kursów ruszyło.

Do programu MEiN zgłosiło się około 170 uczelni z kraju. Ministerstwo przeznaczyło na realizację zajęć około 36 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska