Powiatowy Konkurs Literacki dla Osób Niepełnosprawnych organizowany był przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wąbrzeźnie po raz szesnasty. Przyciągnął największą jak dotąd liczbę uczestników - trzydzieści trzy osoby brały udział w konkursie literackim, a dwudziestu sześciu w konkursie recytatorskim ”O Złotą Maskę”. Rywalizacja była także wyjątkowa pod względem jakości prac - po raz pierwszy przyznano po dwa Złote Kałamarze i dwie Złote Maski.
☆ W konkursie „O Złoty Kałamarz” zwyciężyły: Antonina Aleksander-Zielińska oraz Aleksandra Białkowska.
Jak mówi Aleksandra Kurek, dyrektor wąbrzeskiej biblioteki, 13-letnia Antonina napisała opowiadanie science fiction o Wąbrzeźnie za ponad 150 lat.
- Bardzo z zaskoczyło nas to, że bohaterowie mają niepolskie imiona - mówi Aleksandra Kurek i dodaje, że Antonina dostała dodatkowe plusy za to, że wyobraża sobie Wąbrzeźno jako miasto wielokulturowe. W opowiadaniu Antonina zorganizowała skuteczną obronę zagrożonego wojną miasta.
- Zakończyła, że nigdy nie należy się poddawać - podkreśla Aleksandra Kurek.
Z kolei 14-letnia Aleksandra napisała esej zahaczający o felieton. Opisała w nim swoją historię, wabrzeźnianki chodzącej do szkoły, która z humorem podchodzi do niepełnosprawności. Zamiast narzekać na aparat słuchowy, zachwala jego niebywałą zaletę - może go ściszyć, gdy na ulicy jest zbyt głośno.
Z kolei nagrody burmistrza otrzymali: Oliwia Kamycka , Daria Szczepańska, Tomasz Kolbusz i Anna Jaworska.
Nagrody starosty wręczono Michałowi Szczepanikowi, Agacie Dembowskiej, Wioletcie Strzeleckiej, Bartoszowi Pastuszakowi oraz Sylwii Wójcik.
Nagrody Biblioteki trafiły do: Wojciecha Przystalskiego, Łukasza Celmera, Agnieszki Drapały i Bożeny Wawrzon.
Z kolei „Nagrody za poetycką duszę” trafiły do: Przemysława Marciniszyna, Wandy Kotłowskiej i Ewy Kulczewskiej.
Minął rok nowego burmistrza Wąbrzeźna. Mieszkańcy go przepytali
☆ Nagrodzeni w konkursie „O Złotą Maskę” zostały: Sylwia Wójcik i Daria Szczepańska.
Nagrody burmistrza wręczono: Annie Kałczyńskiej, Elżbiecie Lewandowskiej, Bożenie Wawrzon.
Nagrody starosty otrzymali: Paweł Dulny, Joanna Przybysz, Bartosz Pastuszak.
Natomiast biblioteka nagrodziła Marcina Szcząchora i Adriana Tokarskiego.
Nagrody specjalne otrzymał Zespół SOSz-W w Dębowej Łące oraz Zespół WTZ w Wąbrzeźnie.
Aleksandra Kurek podkreśla, że w konkursie udział bierze bardzo wiele dorosłych osób. Zachwala zespołowy występ wąbrzeskich Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące, którzy przygotowali inscenizację z dużą liczbą rekwizytów "Zima tuż, tuż". Według Aleksandry Kurek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki publicznej w Wąbrzeźnie, w części recytatorsko-teatralnej błysnęła Bożena Wawrzon, która jest uczestniczką Środowiskowego Domu Samopomocy we Wroniu, a jest mieszkanką Wąbrzeźna, emerytowaną nauczycielką. - Zaprezentowała swój wiersz bardzo satyryczny, wręcz kabaretowy - mówi Aleksandra Kurek. - Przedstawiła go z takim polotem satyrycznym ,że było gromkie oklaski i śmiech - dodaje. W swoim przedstawieniu żartowała m.in. z tego, że nie musimy żadnego dziadkowi prać skarpetek. - Ma talent do improwizacji - podkreśla Aleksandra Kurek.
