Z niżem demograficznym dyrektorzy szkół średnich zmagają się już od kilku lat. Na razie udaje im się wygrywać, głównie dzięki dopasowywaniu oferty edukacyjnej do lokalnych potrzeb. I tak na przykład w Zespole Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą nie ma liceum ogólnokształcącego, bo jak przekonuje dyrektor Paweł Śliwiński nie ma takiej potrzeby.
Zainteresowani nauką w ogólniaku wybierają szkoły we Włocławku, Lipnie, a nawet w Toruniu. W Dobrzyniu zostają ci, którzy stawiają na naukę zawodu. Dlatego w tutejszym ZS ,w przyszłym roku powstaną trzy klasy technikum. - Największe zainteresowanie uczniów wzbudziło technikum żywieniowe i rolnicze - mówi dyrektor. Więc choć na razie absolwenci gimnazjów jeszcze nie potwierdzili swojej decyzji, co do wyboru szkoły (mają na to czas do 26 czerwca), klasy o tym kierunku na pewno powstaną. Pod koniec miesiąca okaże się, czy trzecią klasą będzie technikum hotelarskie, czy też może agrobiznesu.
W Zespole Szkół w Skępem najwięcej chętnych było do technikum informatycznego. Jeśli wszyscy uczniowie, którzy zalogowali się przez internet do tej szkoły, zdecydują się tu przynieść swoje podanie, o 30 miejsc walczyć może nawet 37 osób. 33 osoby planują rozpocząć naukę w technikum żywienia. Agnieszka Skoczylas, dyrektor skępskiego Zespołu Szkół jest przekonana, że uda im się również utworzyć klasę liceum ogólnokształcącego. I mimo że nie powstanie oddział liceum profilowanego, dyrekcja szkoły jest zadowolona z wstępnego, elektronicznego naboru.
- Wynik tegorocznej rekrutacji, zważywszy, że była jedna klasa gimnazjum mniej niż przed rokiem, jest dobry - twierdzi A. Skoczylas.
Powodów do narzekań nie ma także Lech Statkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół im Romualda Traugutta w Lipnie. Po zakończeniu e- naboru wiadomo, że nauka w tej szkole interesuje 220 gimnazjalistów. W ZS powstanie więc siedem klas liceum ogólnokształcącego o profilach m.in. : artystycznym, europejsko-dziennikarskim, ekonomiczno- informatycznym, humanistyczno-językowym. Jeśli będą chętni szkoła rozszerzy ofertę o profile: społeczno-prawny, sportowo-wojskowy i artystyczno-pedagogiczny.
Uczniowie na podjęcie ostatecznej decyzji, gdzie będą kontynuować naukę mają jeszcze ponad tydzień. 22 czerwca muszą do wybranych szkół dostarczyć podania.
Uczniowie z powiatu lipnowskiego stawiają na zdobycie zawodu
Joanna Lewandowska
Dyrektorzy szkół średnich powiatu lipnowskiego nie utworzą tylu klas, ile by chcieli, ale i tak nie mają powodów do niezadowolenia.