Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie zaskoczeni uwagami od nauczycieli. - Do tej pory się z tym nie spotykali - mówią rodzice

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Dzieci chcą być doceniane za swoją pracę
Dzieci chcą być doceniane za swoją pracę pixabay
- Dzieci były zdziwione i zaskoczone uwagami, jakie dostały od nauczycieli - mówią rodzice dzieci z warszawskiej podstawówki. W takiej sytuacji znaleźli się też uczniowie w Kujawsko-Pomorskiem.

Sprawa ma swój początek w jednej z warszawskich podstawówek.

„Pomysł urodził się chwilę po tym, kiedy jedna z wychowawczyń poprosiła uczniów, by opisali swoje pozytywne cechy. Dostała same puste kartki! Dzieci nie potrafiły napisać nic dobrego o sobie. Kompletnie nic. Dotarło do nas wtedy, że to my, dorośli, zawiedliśmy. My, rodzice, nie pomogliśmy dzieciom zbudować takiej samooceny, która pozwoliłaby im o sobie mówić – i myśleć! – dobrze” - piszą rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 52 na warszawskim Targówku. To właśnie oni zorganizowali akcję „Pozytywna uwaga”, która skierowana jest do dorosłych, w tym również do nauczycieli.

Odzew w całym kraju

- Nie spodziewaliśmy się, że nas pomysł spotka się z tak dużym odzewem. Do tej pory zgłosiło się już do nas ponad 420 szkół z całego kraju - - mówi Anna Zapał, pomysłodawczyni akcji. - Wymyśliliśmy, że akcja „Pozytywna uwaga” będzie odbywać się w listopadzie, kiedy wszyscy potrzebujemy więcej dobrych bodźców.

Gdy dzieci zaczęły dostawać więcej pozytywnych uwag, były zdziwione i zaskoczone.

Nauczyciele podchwycili pomysł. Jak mówi Anna Zapał, gdy dzieci zaczęły dostawać więcej pozytywnych uwag, były zdziwione i zaskoczone. Było to dla nich coś zupełnie nowego. - Chodziło nam też o to, aby zostali zauważeni uczniowie, którzy na co dzień nie rzucają się w oczy. Nie są aktywni, nie sprawiają żadnych problemów, więc właściwie nikt nie zwraca na nich uwagi. A przecież oni również bardzo potrzebują tego, aby zauważono, że są w czymś dobrzy. Zaproponowaliśmy też, aby dzieci założyły „dzienniczki pozytywnych uwag”. W różnych trudnych momentach życia, kiedy będą potrzebowały wsparcia, mogły do nich zajrzeć. My jako rodzice także mamy sporo do zrobienia, bo nie umiemy chwalić dzieci mądrze.

Akcji towarzyszy konkurs dla nauczycieli, którzy mogą nadsyłać pozytywne uwagi, jakie wpisują uczniom.

O tym, że praca nauczyciela nie należy do lekkich, chyba każdy wie, ale jak się okazuje dostarcza czasem powodu do śmiechu, choć to pewnie śmiech przez łzy. Zobaczcie hity z klasówek.

Hity ze sprawdzianów, testów i kartkówek. Nauczyciel płakał ...

Chcą być docenieni

W Kujawsko-Pomorskiem w akcję włączyło się na razie kilkanaście szkół. Wśród nich - SP nr 23 we Włocławku. - W naszym systemie edukacyjnym brakuje pozytywnych komunikatów skierowanych do dziecka - mówi Izabela Skrzyniarz, wicedyrektor placówki. - Chcielibyśmy to zmienić, dlatego też chętnie włączyliśmy się w ten projekt. Spodobał się też większości rodziców, co bardzo nas cieszy. Zależy nam na tym, aby pozytywne uwagi trafiały do uczniów zarówno z młodszych, jak i starszych klas, bo wszyscy ich potrzebują. W ten sposób można zachęcić dzieci do pracy.

Do projektu włączyła się również Branżowa Szkoła I Stopnia „Start” w Bydgoszczy. - Bardzo podoba nam się ten pomysł - mówi Żaneta Freund, pedagog szkolny. - Zazwyczaj uczniowie dostają negatywne uwagi, a przecież każdy chce być doceniony. Dlatego warto chwalić uczniów nawet za drobiazgi, które wydawałoby się nie mają większego znaczenia. Młodzież chętnie angażuje się w różnego rodzaju akcje, przedsięwzięcia. Pochwały działają na uczniów mobilizująco. Akcja przewidziana jest, co prawda na listopad, ale chciałabym, aby trwała przez cały rok.

Chwalić trzeba mądrze

- Pozytywny przekaz, mówienie o pożądanych zachowaniach ucznia jest czymś, co powinno być standardem w szkole - podkreśla dr Joanna Rajang, psycholog i coach Personel System. - Dlatego warto, aby nauczyciel zamiast skupiać się na konieczności zmiany dotychczasowego zachowania ucznia, formułował wobec niego oczekiwania na przyszłość. Na przykład zamiast powiedzieć: „zrobiłeś mnóstwo błędów ortograficznych, bez znajomości ortografii...” może powiedzieć: „będę spokojniejszy o Ciebie kiedy wzmocnisz swoje wypracowania pod względem poprawności ortograficznej”. Pozytywny komunikat powinien być skierowany na przyszłość. Na przykład, warto znaleźć zadanie, czy choćby jego element, które uczeń dobrze wykonał i wskazać, co już umie.

Pozytywny przekaz, mówienie o pożądanych zachowaniach ucznia jest czymś, co powinno być standardem w szkole.

Jak podkreśla dr Joanna Rajang, ta sama zasada dotyczy również samych rodziców. - Mówmy dzieciom, z jakiego ich zachowania jesteśmy zadowoleni i fomułujmy oczekiwania odnośnie przyszłości. Niektórzy obawiają się, że z chwaleniem dziecka można przesadzić. Przed tym chroni nas precyzja w pochwale. Warto w pochwale odnosić się do bardzo konkretnego zachowania a pożegnać pochwały ogólne typu: jesteś świetny, jesteś dobry. Skupienie się na konkretnych elementach zachowania wyzwala w dziecku chęć samodoskonalenia.

Zarobki nauczycieli z różnych części Europy często odbiegają od przeciętnej płacy w Polsce - wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej. Nauczyciel w Szwecji może zarobić nawet 50 000 euro rocznie. Czy to dużo na tle innych krajów? Porównaliśmy średnie wynagrodzenia nauczycieli wraz z dodatkami w relacji do PKB na jednego mieszkańca i zarobków pozostałych pracowników z wyższym wykształceniem. Zobacz, ile w ciągu roku zarobi belfer za granicą.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce, a ile za granicą? Te dane szokują

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 13

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska