W szranki stanęło ponad 4 tys. uczniów i 300 nauczycieli z klas I-III ze szkół podstawowych w całej Polsce. Jedną z najlepszych okazała się klasa z podstawówki w Zbicznie.
- O konkursie dowiedziałam się od śp. dyrektor Izabeli Staniek - mówi Anita Grzybowsa, nauczycielka klasy III. - Zachęcała do tego, byśmy wzięli w nim udział, bo to szansa na nowe doświadczenia i nagrody dla uczniów.
Czytaj także: Ekologiczne miasto, czyli co?
Łączyli przyjemne z pożytecznym
Zabawa rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku.
Na początku trzeba było zalogować się na stronę internetową organizatora. Później - wypełnić wyznaczone zadania: przeprowadzić lekcje dotyczące energii elektrycznej. Dzieci poznały, co to jest prąd, jak powstaje. Zgłębiły tajemnice elektrowni. Dowiedziały się, jak zachowywać się w trakcie burzy, jakie urządzenia elektryczne były do dyspozycji przed laty, jakie są obecnie. Jak się z nimi obchodzić.
- Musieliśmy przeprowadzić w sumie pięć lekcji wg. scenariuszy akcji Planeta energii. Były one modyfikowane, dodawaliśmy eksperymenty, badania - mówi nauczycielka.
Trzeba było wykonać też zadania dodatkowe: przekazać zdobytą podczas lekcji wiedzę szerszej społeczności: pozostałym uczniom i mieszkańcom.
Uczniowie zorganizowali happening, rozdawali ulotki dotyczące m.in. oszczędzania prądu elektrycznego. Największą frajdę sprawiały dzieciom zajęcia praktyczne.
- Robiliśmy doświadczenia, podczas których dowiedzieliśmy się, że w jabłku, ziemniaku, ogórku jest prąd - mówi Kinga. - Ja robiłam doświadczenie z balonem - mówiła Wiktoria. - Pocierałam go o włosy, a później pani podała skrawki papieru i one się przyczepiały do balonu.
- Byliśmy też w urzędzie gminy, gdzie przedstawiono nam problem elektrośmieci w gminie, ich utylizacji - Anita Grzybowska.
Relacje słali do organizatorów
Przygotowano też zbiórkę elektrośmieci i zużytych baterii. W działaniach pomagali rodzice, dziadkowie. Sprawozdania z przeprowadzonych działań, opatrzone zdjęciami były przesyłane organizatorom konkursu.
Na podstawie relacji komisja konkursowa wytypowała szkoły, które najlepiej spełniły warunki konkursu.
- Planeta Energia w ciągu kilku najbliższych dni ma się z nami skontaktować i ustalić szczegóły nagrody - mówi nauczycielka.
Wygraną będą się cieszyć nie tylko dzieci ze Zbiczna, ale z całego powiatu. W Brodnicy staną trzy namioty, w których dzieci będą mogły przeprowadzać ciekawe doświadczenia. - Mam nadzieję, że moja klasa jako pierwsza będzie mogła wejść i skorzystać z tej wiedzy - mówi pani Anita.
- W centrum edukacyjnym "Planeta Energii" na gości czekać będą liczne atrakcje, które przeniosą zarówno dzieci, jak i dorosłych w tajemniczy i fascynujący świat energii elektrycznej - zapewniają organizatorzy.
Podczas poprzednich edycji była okazja wziąć udział w wyścigu na rowerach treningowych wytwarzających prąd elektryczny, projekcji filmu 3D o energoludkach, konkursach z nagrodami, a także licznych pokazach i eksperymentach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
O terminie ustawienia centrum poinformujemy mieszkańców na łamach "Pomorskiej".
Czytaj e-wydanie »