W październikowy weekend Nowogród był gospodarzem wyścigu na zakończenie sezonu kolarskiej Ligi UKS.
Na malowniczych - ale też wymagających - trasach w okolicach Nowogrodu odbył się ostatni akord kolarskiego sezonu w województwie kujawsko-pomorskim.
W zawodach o Puchar Wójta Gminy Golub-Dobrzyń Marka Ryłowicza rywalizowali żacy, młodzicy oraz młodziczki i juniorki młodsze. Młodzicy mieli do pokonania 24 km - w tym trzy trudne podjazdy. Najlepszy okazał się Karol Wawrzyniak (UKS Iskra Mała Nieszawka), który wyprzedził Aleksandra Nikiela (UKS Sprint Grębocin) oraz Daniela Śliwkę (UKS Sokół Wielkie Rychnowo). Na piątym miejscu uplasował się najlepszy zawodnik gospodarzy Mateusz Sztramkowski (UKS Grodno Nowogród). Wśród juniorek młodszych zwyciężyła Karolina Kumięga (KS Romet Renex Bydgoszcz) przed Julią Szyszką (ALKS Stal Grudziądz).
Wśród żaków na dystansie 8 km zwyciężył Radosław Lewandowski (UKS Copernicus Toruń), przed Sebastianem Kubackim (UKS Szaniec Świecie nad Osą) i Radosławem Frątczakiem (UKS Copernicus Toruń). Ciekawostką jest fakt, że zwycięzca jest synem Marcina Lewandowskiego - byłego sprintera Pacifiku i zawodowej grupy Mróz. Na tym samym dystansie rywalizowały młodziczki. Jako pierwsza finiszowała Marta Brzozowska (UKS Sokół Wielkie Rychnowo), przed Olgą Wankiewicz (Copernicus) i Agatą Średzińską (UKS Omega Gruta).
- Organizacja zawodów zakończenia sezonu kolarskiego była dla nas okazją do podsumowania pierwszego roku działalności UKS-u - mówi Wiesław Młodziankiewicz, prezes i trener UKS Grodno Nowogród, pierwszy trener Michała Kwiatkowskiego. - Jak pokazuje historia, kolarskich talentów w powiecie golubsko-dobrzyńskim nigdy nie brakowało, żeby wymienić tylko olimpijczyka z Barcelony Grzegorza Piwowarskiego, Tomka Dejewskiego, czy świeżo upieczonego mistrza świata Michała Kwiatkowskiego.. W UKS Grodno Nowogród mamy już kilkunastu utalentowanych adeptów kolarstwa, którzy z dużym zapałem i ambicją realizują swoją sportową pasję. Spora w tym zasługa pana Marka Ryłowicza, wójta gminy Golub-Dobrzyń, który od początku wspiera nasze działania. Jesteśmy małym klubem na dorobku, ale obiecuję, że już za rok będziemy się liczyć w ogólnopolskiej rywalizacji młodzików.
Golubsko-dobrzyńska reaktywacja
- Cieszę się, że po latach posuchy, dzięki inspiracji Leszka Szyszkowskiego i Wiesława Młodziankiewicza udało się reaktywować kolarstwo, które wraca do gminy Golub-Dobrzyń ponownie. Mamy swój klub, który przy współpracy i wsparciu TKK Pacific Toruń oraz sponsora - firmy Polski Cukier SA może się rozwijać - mówi Marek Ryłowicz, wójt gminy. - Kolarstwo może i powinno być znakiem rozpoznawczym naszej gminy i powiatu, bo stąd wywodzi się mistrz świata i ten fakt musimy wykorzystać. Już teraz prowadzę rozmowy z potencjalnymi sponsorami gotowymi wesprzeć działania UKS-u. Wierzę, że za kilka lat będziemy się cieszyć z medali mistrzostw Polski, a z drugiej strony coraz większe rzesze dzieci i młodzieży z naszej gminy będzie aktywnie, na rowerze spędzać swój wolny czas - dodaje Ryłowicz.
Nagrody na zawody Zakończenia Kolarskiej Ligi UKS ufundowali: CPP Toruń - Pacific, Polski Cukier SA, Urząd Gminy Golub-Dobrzyń, SP Nowogród oraz Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie LZS.
Czytaj e-wydanie »