Zmagania kolarek rozpoczęły się 25 lipca i potrwają do 28 lipca. Patronat honorowy nad V Princess Anna Vasa Tour sprawuje marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. W tym roku rywalizacja została wzbogacona o prolog – drużynową jazdę na czas, którą zorganizowano na zmodernizowanym Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu.
Od piątku 26 lipca zawodniczki rywalizują w powiecie golubsko-dobrzyńskim. W piątek i sobotę były etapy ze startu wspólnego.
Zobacz zdjęcia z wyścigu kobiet Princess Anna Vasa Tour w Golubiu-Dobrzyniu w sobotę 27 lipca
W niedzielę 28 lipca będzie indywidualna jazda na czas. Jednym z elementów tegorocznej edycji jest rozgrywanie dwóch lotnych sprintów nieopodal Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, z okazji 200. rocznicy wizyty Fryderyka Chopina.
- Golub-Dobrzyń, miasto z bogatą historią i tradycjami sportowymi, idealnie wpisuje się w charakter wyścigu. Duch Anny Wazówny, patronki wyścigu, unosi się nad górującym nad miastem Zamkiem Golubskim, tworząc wyjątkową atmosferę, którą organizatorzy starają się połączyć z duchem sportu. To stąd pochodzą wybitni sportowcy-kolarze, jak Grzegorz Piwowarski, olimpijczyk z Barcelony, oraz Michał Kwiatkowski, mistrz świata z 2014 roku, pochodzący z pobliskiego Zbójna. Wiele zawodniczek i zawodników z drużyny TKK Pacific Nestlé Fitness Toruń, współorganizującej wyścig, trenowało na lokalnych szosach, gdzie amatorzy kolarstwa szosowego są coraz częstszym widokiem. Dzięki inicjatywie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Jacka Gajewskiego powstał program „Uwierz w Sport” mający na celu integrację społeczno-kulturową oraz przedstawienie sportu jako sposobu spędzania wolnego czasu, nauki tolerancji i właściwych postaw społecznych – informują organizatorzy.
Kolarki rywalizują podczas wyścigu w Golubiu-Dobrzyniu o następujące koszulki:
Żółta: dla liderki klasyfikacji generalnej
W grochy - Zamek Golubski: dla liderki klasyfikacji górskiej
Zielona - Interset: dla liderki klasyfikacji punktowej
Biała Nestlé Fitness: dla liderki klasyfikacji młodzieżowej (U23)
Niebieska -LZS: dla liderki klasyfikacji kombinowanej
W tegorocznej edycji wyścigu staruje około 30 kobiecych drużyn z niemal całego świata.
- Princess Anna Vasa Tour to nie tylko wyścig kolarski, ale również okazja do podkreślenia bogactwa historycznego i kulturalnego regionu. Połączenie sportu z dziedzictwem Anny Wazówny oraz kulturą Fryderyka Chopina sprawia, że wyścig ten zyskuje unikalny charakter i przyciąga coraz większą uwagę zarówno zawodniczek, jak i kibiców – zaznaczają organizatorzy.
Program V wyścigu kolarskiego elity kobiet Princess Anna Vasa Tour
Prolog, 25 lipca: Toruń Bulwar Filadelfijski – Toruń Bulwar Filadelfijski, 3,1 km ( TTT) - wyścig rozpoczął się od prologu w formule jazdy drużynowej na czas na zmodernizowanym Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Start na wysokości bramy Żeglarskiej, a drużyny miały do pokonania 3100 metrów wraz z delikatnym podjazdem w stronę Winnicy, gdzie ulokowano nawrót. Meta na wysokości bramy Żeglarskiej.
I Etap, 26 lipca: Golub-Dobrzyń – Golub-Dobrzyń, 116 km - pierwszy etap rozpoczął się w piątek o godzinie 16 na Placu 1000-lecia w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie była również meta zmagań. Zawodniczki ścigały się na około 39-kilometrowej rundzie, którą kolarki pokonały 3-krotnie. Runda ta była pofałdowana – ulokowano na niej dwie górskie premie, w Węgiersku (500 m; 4,6%) i Nowogrodzie (300 m; 5,3%), gdzie zawodniczki walczyły o punkty do klasyfikacji górskiej Zamek Golubski. Podjazdy były kategoryzowane na każdym przejeździe przez Węgiersk oraz na pierwszej i drugiej w Nowogrodzie. Na drugiej i trzeciej rundzie do zdobycia były też oczka do klasyfikacji punktowej Interset. Sprint został ulokowany w pobliżu Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni dla uczczenia 200-lecia przyjazdu wybitnego kompozytora do Szafarni. Teren, w którym rywalizowały zawodniczki sprzyjał atakom.
II Etap, 27 lipca: Golub-Dobrzyń – Golub-Dobrzyń, 115 km - drugi etap wystartował z Rynku. Tu rozpoczęła się ponad 50-kilometrowa runda, pokonywana dwukrotnie. Do zdobycia były tam punkty do klasyfikacji punktowej (Golub-Dobrzyń) i górskiej (Ciechocin, Zamek Golubski). Po powrocie pod Zamek Golubski, zawodniczki czekały dwa 7,5-kilometrowe okrążenia, zwieńczone krótką ścianką (600 m; 4,3%), na której ulokowana była meta zmagań.
III Etap, 28 lipca: Golub-Dobrzyń – Golub-Dobrzyń, 13,6 km (ITT) - ostatni etap wyścigu, prawdopodobnie decydujący o zwycięstwie rozpocznie się punktualnie o godzinie 10. U podnóża Zamku Golubskiego wystartuje pierwsza z zawodniczek na trasę prawie 14 kilometrowej czasówki. Będzie to doskonale znana z ubiegłego roku trasa do Nowej Wsi i powrotem na dziedziniec Zamku Golubskiego. Emocje będą na najwyższym poziomie, a cały wyścig zapowiada się na wspaniałe święto kolarstwa kobiecego!
Czytaj w serwisie:
Piesiewicz nie będzie już prezesem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Połomski nigdy nie założył rodziny. Co dzieje się z tysiącami pamiątek po artyście?
- Edzia z "Królowych Życia" zarzuca Kaźmierskiej obrzydliwy czyn. W tle wielka tragedia
- Powódź zabrała jej ukochaną osobę. Aktorka pierwszy raz o rodzinnej tragedii
- Syn Bachledy-Curuś już podbija Hollywood. Znany ojciec ułatwi mu karierę? [ZDJĘCIA]