Wykaz kąpielisk Głównego Inspektoratu Sanitarnego
W internetowym Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego można sprawdzić, gdzie znajdują się strzeżone kąpieliska. Wpisujemy adres lub znajdujemy je na mapie Polski lub regionu. Z serwisu wynika, że w te wakacje w województwie kujawsko-pomorskim będzie czynnych 39 oficjalnych, strzeżonych przez ratowników kąpielisk. Nie ma tam żadnego jeziora z powiatu golubsko-dobrzyńskiego, także popularnego jeziora Grodno. W ostatni weekend czerwca odwiedziliśmy to miejsce, by zobaczyć jak jest przygotowane do sezonu 2024.
Sezon kąpieliskowy 2024 nad jeziorem Grodno (gmina Golub-Dobrzyń)
Teren nad jeziorem Grodno należy do gminy Golub-Dobrzyń. Nie ma tu od kilku lat kąpieliska z prawdziwego zdarzenia, jakie funkcjonowały po wybudowaniu ośrodka z pomostem i domkami, które zostały sprzedane na przestrzeni lat.
Według prawa, kąpielisko powinno zostać zgłoszone do gminy i Sanepidu do końca roku poprzedzającego sezon, by m.in. móc zaplanować badania wody. Grodno nie zostało jednak zgłoszone. Jest też możliwość utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Wówczas może ono funkcjonować przez miesiąc, a zgłoszenie wystarczy złożyć miesiąc przed uruchomieniem miejsca. Jak na razie nie ma takiego zgłoszenia dotyczącego Grodna. Kolejny rok z rzędu gmina posiadająca plażę z pomostem nie zgłasza kąpieliska i miejsca do kąpieli, ze względu na brak ratowników i wysokie pensje, jakich oczekują sezonowi pracownicy.
Infrastruktura nad jeziorem Grodno
Mieszkańcy okolic Golubia-Dobrzynia chętnie wybierają na wypoczynek jezioro Grodno w gminie Golub-Dobrzyń. Z Golubia-Dobrzynia możemy tu dojechać ścieżką rowerową. Na miejscu są stojaki na rowery, a dla zmotoryzowanych darmowy parking niedaleko plaży. Dawny ośrodek nie funkcjonuje, ale pozostał pomost. Częściowo został w ostatnim czasie wyremontowany, ale jedna z jego części została wyłączona z użytku. Można za to korzystać z miejsca do grillowania i biesiadowania oraz wiat, jakie gmina utworzyła kilka lat temu. Ponadto jest boisko do siatkówki oraz kilka ławek. Dla aktywnych utworzono miejsce do rekreacji w postaci zewnętrznej siłowni. Są też toalety oraz kosze na śmieci. Nawieziono świeży piasek, by ułatwić wejście na pomost.
Nie działa restauracja/bar. Nic tu nie kupimy, nie zjemy, więc trzeba zadbać o własny prowiant. Nie ma też śladu po wypożyczalni sprzętu pływającego.
Tak wygląda ośrodek nad jeziorem Grodno (gmina Golub-Dobrzyń) w 2024 roku
Czytaj w serwisie:
