Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar mózgu. Nie myśl, że ta słabość przejdzie!

Hanka Sowińska [email protected] 52 326 31 33
Dr n. med. BARBARA MASŁOWSKA: - Wśród objawów udaru mózgu najważniejsze to osłabienie siły mięśniowej kończyn, najczęściej po jednej stronie. Jeżeli dana osoba skarży się, że ma słabszą rękę albo nogę to nie należy czekać aż minie, bo to przeważnie nie mija. Trzeba natychmiast wzywać karetkę.
Dr n. med. BARBARA MASŁOWSKA: - Wśród objawów udaru mózgu najważniejsze to osłabienie siły mięśniowej kończyn, najczęściej po jednej stronie. Jeżeli dana osoba skarży się, że ma słabszą rękę albo nogę to nie należy czekać aż minie, bo to przeważnie nie mija. Trzeba natychmiast wzywać karetkę. Fot. Andrzej Muszyński
Każdego dnia do oddziału neurologii w "Bizielu" trafia po kilka osób, u których lekarze diagnozują udar mózgu. - Jeśli pacjent "zmieści się" w czterech i pół godzinach od wystąpienia objawów, ma spore szanse - mówi w rozmowie z "Pomorską" dr n. med. Barbara Masłowska, ordynator Oddziału Neurologii i Leczenia Padaczki z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy .

- Oddział, którym pani kieruje, przyjmuje rocznie ponad 800 pacjentów, u których wystąpił udar mózgu. To znaczy, że każdego dnia pogotowie przywozi po kilka osób. Czy to już epidemia?

SYMPTOMY UDARU MÓZGU

Jednymi z najczęstszych objawów udarów mózgu są:
- niedowład lub porażenie połowicze
- zaburzenia czucia najczęściej jednej strony ciała
- zaburzenia połykania
- dezorientacja połączona z utratą przytomności
- uczucie osłabienia, czkawka, nudności
- zaburzenia mowy oraz rozumowania słów
- zaburzenia widzenia, a także podwójne widzenie,
- zaburzenia ruchów gałek ocznych
- zaburzenia chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy
- silny ból głowy
- niedowład mięśni twarzy.
Więcej informacji o chorobie, pierwszej pomocy, profilaktyce i znanych postaciach, które przeszły udar można znaleźć na stronie www.udarowcy.com.pl. Jej autorami są bydgoszczanie: Mariusz Baumgart i Sebastian Szyper. Naprawdę warto tam zajrzeć!

- Miesięcznie trafia do nas średnio 80 chorych. Są dni, że przyjmujemy po kilku pacjentów. U nas leczeni są nie tylko bydgoszczanie, również mieszkańcy całego województwa. Od kilku lat oddział neurologii zajmuje się rutynowo leczeniem trombolitycznym udaru.

- Na czym polega ta terapia?

- Mówiąc najogólniej - pacjentowi ze świeżym udarem mózgu podawany jest lek, który rozpuszcza zakrzep w naczyniu. Dzięki temu w okolicy mózgu, w której pojawił się niedostateczny dopływ krwi, powraca przepływ krwi. Wtedy jest szansa, że nie dojdzie do zawału mózgu, czyli udaru. W przypadku tej choroby najważniejszy jest czas. Jeśli wystąpią pierwsze symptomy udaru to pacjent musi od razu znaleźć się w szpitalu.

- Czyli jak szybko?

- Do czterech i pół godzin od wystąpienia pierwszych objawów. W tym okresie możemy zastosować nowoczesne leczenie trombolityczne, po tym czasie już nie.

- Zatem powodzenie leczenia i dalszy los chorego zależą od tego, czy ktoś właściwie zinterpretuje objawy. Jakie są pierwsze symptomy udaru mózgu?

- Jest ich kilka, a najważniejsze to osłabienie siły mięśniowej kończyn, najczęściej po jednej stronie. Jeżeli dana osoba skarży się, że ma słabszą rękę albo nogę to nie należy czekać aż minie, bo to przeważnie nie mija. Trzeba natychmiast wzywać karetkę. Podobnie, gdy wystąpią zaburzenia mowy - jeśli pacjent nie może wypowiedzieć żadnych słów, albo nie rozumie, co do niego mówią jego bliscy. Przy takich objawach też trzeba wzywać ambulans.

- Podobno można łatwo przeprowadzić test - poprosić, by dana osoba uśmiechnęła się, spróbowała podnieść ramiona, wypowiedziała proste zdanie. Jeśli tego nie zrobi to trzeba dzwonić pod numer 999!

- Jeśli wynik testu jest negatywny należy chorego jak najszybciej przewieźć do szpitala. Wracając do pierwszych symptomów udaru - wśród nich są również zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Jeżeli takie objawy pojawiają się nagle, to też świadczy o tym, że u pacjenta może być udar mózgu. Podobnie zaburzenia połykania, krztuszenie się przy jedzeniu. Wtedy należy jak najszybciej wzywać karetkę i jechać do szpitala. Jeśli pacjent zmieści się w "oknie terapeutycznym" czyli w czterech i pół godzinach to może być leczony trombolitycznie.

- Co się dzieje jeśli udar dopadnie nas w czasie snu?

- Może być tak, że budzimy się z objawami udaru - w takim przypadku od razu należy przyjechać do szpitala. Wtedy nie możemy konkretnie określić godziny wystąpienia udaru i taki pacjent już nie będzie leczony trombolitycznie. Raz jeszcze podkreślam - w udarze najważniejszy jest czas. Jeśli pojawią się objawy, a my będziemy czekali w domu aż one ustąpią, to musimy mieć świadomość, że możliwości lecznicze są mniejsze. Poza tym deficyt neurologiczny może się utrwalić.

- Jakie są szanse na powrót do normalnego życia?

- Pacjenci leczeni trombolitycznie rokują lepiej - zarówno, jeśli chodzi o przeżycie, jak i późniejsze inwalidztwo. Mają większe szanse na odzyskanie sprawności. Naszym zadaniem jest takie postępowanie, aby następstwa udaru mózgu były jak najmniejsze. Żeby pacjent jak najszybciej mógł wrócić do normalnego funkcjonowania. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy udar jest inny. Nie jesteśmy w stanie określić, jaki będzie przebieg tej choroby u danego pacjenta. Rehabilitację zaczynamy od razu. Najpierw są to ćwiczenia przy łóżku, potem w sali gimnastycznej. Prowadzimy również rehabilitację funkcji poznawczych.

- Co jest przyczyną udarów?

- Nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, w tym migotanie przedsionków i hipercholesterolemia. Poza tym palenie tytoniu, które jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia udaru.

- A profilaktyka?

- Trzeba pozbyć się nałogów i stosować zalecone przez lekarza leki. Drogą do sukcesu, w przypadku utrzymywania się deficytu neurologicznego jest rehabilitacja ruchowa i rehabilitacja funkcji poznawczych. Są pacjenci, którzy z udaru wychodzą i wracają do pracy.

Wiadomości z Bydgoszczy

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska