Ostatni szczebel konkursu na etapie wojewódzkim zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim. Zwycięzca najlepiej wypadł w teście wiedzy i podczas rozmowy z komisją. Otrzymał puchar i dyplom od wiceprzewodniczącego sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszarda Bobera, który objął honorowy patronat nad imprezą.
Pierwszym etapem olimpiady są eliminacje szkolne. Nauczyciele przeprowadzają testy w szkołach, następnie wyłaniają faworytów i zgłaszają uczestników do biura Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Zgłoszenia napływają też od osób indywidualnych.
- W olimpiadzie może wziąć udział każdy chętny w wieku od 18 do 40 lat - mówi Kamil Lampkowski, przedstawiciel Związku Młodzieży Wiejskiej, organizator Olimpiady. - Następny etap to finał wojewódzki. W tym roku konkurencja była bardzo duża, ponieważ zgłosiło się 50 uczestników z: Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grono-wie, Zespołu Szkół Rolniczych w Kowalu, Zespołu Szkół Rolniczych w Brodnicy, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Grubnie oraz dwóch uczestników indywidualnych.
Pięciu w finale krajowym olimpiady
- Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu pisemnego. Piętnastka, która zdobyła największą ilość punktów, zakwalifikowała się do etapu ustnego - dodaje Kamil Lampkowski.
Zaś po rozmowach z komisją wyłoniono pięciu laureatów olimpiady. Zwyciężył Tomasz Czajkowski z Zespołu Szkół Rolniczych w Kowalu. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Kasperski z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Grubnie, na trzecim - Piotr Adamaszek z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudzią-dzu. Czwarte i piąte miejsce przypadły kolejno: Erykowi Wąsowskiemu oraz Mateuszowi Tusieniowi z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu.
Przygotuje się jeszcze lepiej
- Jestem bardzo zaskoczony wygraną - mówi Tomasz Czajkowski. - W ogóle się nie przygotowywałem, tylko czasami na przerwach z kolegami przeglądaliśmy gazetki rolnicze. Pytania były bardzo łatwe, więc nie miałam żadnego problemu z udzielaniem odpowiedzi. Do kolejnego etapu olimpiady chcę się dobrze przygotować, gdyż poziom na pewno będzie wyższy a pytania trudniejsze. W przyszłości chciałbym związać się z rolnictwem, zapewne zajmę się uprawą warzyw.
Finaliści wezmą udział w finale krajowym olimpiady, który zaplanowano na 10-11 marca. Odbędzie się on podczas XVII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej "AGROTECH" w Kielcach.
Czytaj e-wydanie »