Może to irytować. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy jeszcze wysokie bezrobocie. Okazuje się, że nie wszystkie osoby w wieku zawodowym, pozostające bez pracy, chcą pracować. Tylko w styczniu br. w pow. mogileńskim 28 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, a kolejnych 11 nie potwierdziło gotowości do pracy. Ponadto z rynku pracy ubywa kobiet po urodzeniu dziecka. Takich przypadków w zeszłym roku odnotowano przeszło 460.
Spada nasza stopa
Stopa bezrobocia, czyli liczba osób w wieku zawodowym podzielona przez liczbę aktywnych zawodowo, na koniec 2016 r. w pow. mogileńskim wyniosła 14 proc. W stosunku do 2015 r. spadła o 4,8 proc. Dla porównania: w skali kraju stopa bezrobocia została ustalona na 8,3 proc., zaś w woj. kujawsko-pomorskim - na 12,1, w tym w powiatach inowrocławskim - na 17,1 i żnińskim - 15,9.
Pracodawcy mają problem
Jeśli uwzględnimy liczby bezwzględne, to w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mogilnie zarejestrowano 2388 osób bezrobotnych, o 334 mniej niż w 2015 r.
Mimo dużego rejestrowanego bezrobocia, niektórzy pracodawcy mają problem z pozyskaniem pracowników, zwłaszcza wiosną, latem i jesienią. Gdy rąk do pracy brakuje, decydują się więc na obcokrajowców. Głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego. Jak wynika z monitoringu zatrudnienia cudzoziemców w woj. kujawsko-pomorskim, w ub. r. w powiecie mogileńskiem pracowało 1776 obcokrajowców, najwięcej z Ukrainy - 1735, Gruzji - 23 i Białorusi -10. Zatrudniają ich już firmy prawie wszystkich branż.
Ukraińcy wyjadą?
Zdaniem fachowców, rynek pracownika będzie się umacniał, zwłaszcza na wiosnę, kiedy zostaną wznowione prace budowlano-montażowe. Niewykluczone jednak, że w tym roku sytuacja, jeśli chodzi o zatrudnienie, pogorszy się bardzo. A pracodawcy zaczną mieć problem z rekrutacją pracowników. Otóż dla Ukraińców mają być zniesione wizy do krajów Unii Europejskiej. Decyzja ma zapaść w marcu. Jeśli tak się stanie, to nasi sąsiedzi ze Wschodu będą do pracy wyjeżdżać m.in. do Niemiec, gdzie jest duży deficyt siły roboczej, a zarobki kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Poza tym u nas od 1 października wejdzie w życie znowelizowana ustawa o wcześniejszych emeryturach.
Brak rąk do pracy staje się coraz bardziej realny. 13 lutego Polskie Radio podało, że delegacja woj. podlaskiego udała się na Białoruś w celu złożenia oferty zatrudnienia w ich województwie pracowników stałych i sezonowych.
1776
**
obywateli krajów byłego ZSRR pracowało w 2016 roku w powiecie mogileńskim **