Pieniądze zostały przyznane uczelni w ramach ministerialnego programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Na liście znalazło się 30 uczelni z kraju, w tym właśnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Przez cztery lata
- Regionalna Inicjatywa Doskonałości to program, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni, mających w planach rozwój różnych dyscyplin naukowych – mówi prof. Jarosław Burczyk, prorektor ds. nauki UKW. - W naszym przypadku taką dyscypliną jest biologia. Wydaje mi się, że otrzymaliśmy te środki nie tylko dlatego, że projekt był dobrze opracowany, ale argumentem było również posiadanie przez nas uprawnień do nadawania stopni doktora w dotychczasowych dyscyplinach biologia i ekologia. W przyszłości, biorąc pod uwagę nową klasyfikację dziedzin i dyscyplin naukowych będzie to jedna dyscyplina naukowa – nauki biologiczne.
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji
Realizacja projektu przewidziana jest na cztery lata: 2019-2022. - Skoncentrujemy się na badaniach podstawowych, które pozwolą nam poszerzyć wiedzę z zakresu szeroko pojętej biologii. Nie unikamy jednak badań, których wyniki mogą znaleźć zastosowanie w praktyce, w różnych dziedzinach działalności człowieka takich, jak przemysł, rolnictwo leśnictwo, itd. - wyjaśnia prof. Jarosław Burczyk.
Włączą się studenci
Pracownicy uczelni będą prowadzić badania, w których będą mogli uczestniczyć również studenci studiów magisterskich i doktoranckich. Część środków będzie przeznaczona na doposażenie laboratoriów w nowoczesną aparaturę.
Efektem programu ma być podniesienie poziomu badań naukowych, zwiększenie liczby publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, zatrudnienie nowej kadry, co zwiększy szansę uczelni w zakresie utrzymania i poszerzenia uprawnień akademickich w dyscyplinie nauk biologicznych.
Uczelnia na razie czeka na przekazanie pieniędzy. Przyznaną kwotę będzie mogła wykorzystywać od 1 stycznia 2019.
Program Regionalna Inicjatywa Doskonałości skierowany jest do regionalnych uczelni akademickich, prowadzących działalność naukową. Na realizację projektu uczelnia może otrzymać maksymalnie 3 mln złotych rocznie, nawet przez 4 lata, do 31 grudnia 2022 roku.
Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?