Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UKW drukuje „przejściówki” do masek dla nurków

Justyna Tota
Justyna Tota
Adaptery do masek do nurkowania, dzięki czemu po wstawieniu filtra DAR, maski mogą być używane w ratownictwie medycznym
Adaptery do masek do nurkowania, dzięki czemu po wstawieniu filtra DAR, maski mogą być używane w ratownictwie medycznym UKW w Bydgoszczy
Pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od dwóch tygodni wspierają medyków w walce z koronawirusem. Wydrukowane metodą 3D elementy trafiają do regionalnych szpitali, w tym szpitala MSWiA w Bydgoszczy i lokalnej stacji pogotowia ratunkowego.

Już pod koniec marca informowaliśmy, że zespół naukowo-badawczy UKW opracował prototyp specjalnych maseczek ochronnych i konsultuje je z medykami ze szpitali w regionie.

- Pracownicy UKW współpracują ze szpitalem jednoimiennym w Grudziądzu. Dostarczone zostały tam prototypy zmodyfikowanej maseczki na nos i usta, według projektu Zbigniewa Szczepańskiego. Po testach i akceptacji ruszy ich produkcja - poinformował Tomasz Zieliński, p.o. kierownika Działu Promocji UKW w Bydgoszczy, podkreślając, że pracownicy uniwersytetu już od dwóch tygodni intensywnie pomagają służbie zdrowia z regionu, wytwarzając niezbędne w pracy medyków elementy zabezpieczenia przed koronawirusem.

Jak przekazał Tomasz Zieliński, obecnie w UKW seryjnie wytwarzane są przyłbice ochronne (będące także projektu Zbigniewa Szczepańskiego z Wydziału Mechatroniki UKW), które są przekazywane (wydano już ponad 100 sztuk) Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Ponadto, UKW produkuje adaptery do masek do nurkowania z Decathlona, dzięki czemu po wstawieniu filtra DAR maski mogą być używane w ratownictwie medycznym. Wytwarzane są również adaptery do masek ochronnych 3M. Dotąd uczelnia przekazała ponad setkę obu typów adapterów.

Wszystko to powstaje metodą druku 3D na pięciu urządzeniach. Druk np. jednego adaptera do masek trwa 4-5 godzin. Aby zwiększyć wydajność produkcji, uczelnia postanowiła powiększyć swoją farmę drukarek.

- Uniwersytet kupił 10 nowych drukarek 3D, które dotrą do UKW w przyszłym tygodniu. Są one przeznaczone do wydruku sprzętu dla służby zdrowia - wyjaśnia Tomasz Zieliński. Dodaje, że pracownicy Instytutu Informatyki UKW opracowali system, by móc zdalnie sterować farmą drukarek 3D. - Pozostaje wówczas wizyta jednej osoby raz na dzień, aby zdjąć ze stołu roboczego gotowe wydruki i zainstalować nową szpulę z materiałem.
Należy dodać, że w placówkach medycznych jest też zapotrzebowanie m.in. na specjalistyczne kontenery do leków czy jednorazowe pojemniki uniwersalne, dlatego pracownicy Instytutu Inżynierii Materiałowej UKW już pracują nad przygotowaniem tych elementów do druku 3D.

Na prośbę szpitala MSWiA, uczelnia wraz z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym przekazała 1000 sterylizowanych zestawów sztućców jednorazowych.

Rząd wprowadził nowe obostrzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UKW drukuje „przejściówki” do masek dla nurków - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska