https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ułańskie tradycje

Maria Eichler
Akt notarialny podpisuje wójt Zbigniew  Szczepański, stoi starosta Marek Buza, ponadto  na zdjęciu: Małgorzata Żakowska, Arseniusz  Finster i Piotr Eichler.
Akt notarialny podpisuje wójt Zbigniew Szczepański, stoi starosta Marek Buza, ponadto na zdjęciu: Małgorzata Żakowska, Arseniusz Finster i Piotr Eichler. Aleksander Knitter
Wczoraj w Urzędzie Gminy w Chojnicach podpisano akt notarialny, na mocy którego została powołana do życia nowa fundacja pn. "Szarża pod Krojantami".

     W lutym w dworze w Krojantach odbyło się spotkanie założycielskie, które wyłoniło zarząd przyszłej fundacji. Jej prezeską została Grażyna Winiecka, zastępczynią Kazimiera Szark, zaś członkiem zarządu Piotr Eichler.
     Pielęgnować pamięć
     
Wśród fundatorów są zarówno starosta chojnicki Marek Buza, jak i burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, a także wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. Fundacja ma zamiar prowadzić taką działalność, która będzie upamiętniać historyczne wydarzenia z 1 września 1939 r. pod Krojantami, kiedy to ułani z 18 Pułku Ułanów Pomorskich starli się z Niemcami, opóźniając ich ofensywę. Chce pielęgnować tradycje kawaleryjskie i pamięć kampanii wrześniowej, popularyzować wiedzę o tych wydarzeniach, doprowadzić do historycznego i turystycznego zagospodarowania pola bitwy pod Krojantami i promowania przyjaznej dla środowiska turystyki konnej.
     Kolejka do aktu
     
Dokument powołujący fundację odczytała notariusz Małgorzata Żakowska, potem ustawiła się kolejka do podpisywania tego aktu.
     Prezeska fundacji Grażyna Winiecka przyznała, że przyjęła tę funkcję z ogromnym wahaniem. - To wielka odpowiedzialność - powiedziała. - Zwłaszcza że to zarząd będzie musiał to wszystko ciągnąć. Liczę jednak, że wspólnymi siłami uda się nam to przedsięwzięcie.
     Może będzie doktorat
     
Winiecka przypomniała, że ułanów jest coraz mniej, ale pamięć o nich nie ginie. W pierwszą niedzielę września zjeżdżają do Krojant dzieci, młodzież i dorośli nie tylko z najbliższej okolicy. Szarża budzi emocje i prowokuje do tego, by jeszcze lepiej ją upamiętnić. Fundacja chciałaby urządzić miejsce do inscenizowania szarży, przeprowadzać zawody kawaleryjskie, festiwal piosenki ułańskiej. Być może uda się namówić środowiska naukowe, by zainspirowały studentów do prac badawczych o szarży. - Są już trzy prace magisterskie - przypominała opiekunka izby pamięci w szkole w Nowej Cerkwi Kazimiera Szark. - Może będzie doktorat.
     Dobry patron
     
Goście przyznali, że wybór daty na podpisanie aktu notarialnego był trafiony w dziesiątkę. - Dziś Józefa - zacierali ręce. - Przed wojną to było święto marszałka Piłsudskiego, dobrze jest mieć takiego patrona.
     raster
     1 września 1939 r. doszło do starcia pomiędzy żołnierzami z 18 Pułku Ułanów Pomorskich a Niemcami, którzy zaatakowali Polskę. Ułańska szarża pozwoliła opóźnić impet wroga, ale została okupiona stratami. Zginął m.in. jeden z dowódców Kazimierz Mastalerz. Mogiła ułanów znajduje się na cmentarzu parafialnym w Chojnicach, w Krojantach jest natomiast pomnik na pamiątkę tego wydarzenia. Miejsce bitwy wskazuje specjalnie ustawiony obelisk.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska