Prezydent Andrzej Duda przyjął honorowy patronat nad tegorocznymi obchodami 78. rocznicy szarży ułańskiej pod Krojantami. A tymczasem organizatorzy - Gminny Komitet Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Fundacja „Szarża pod Krojantami” dopinają detale. Takie jak namioty dla rekonstruktorów, łóżka, orkiestra, rozmieszczenie widzów, mikrofony dla wojskowych i ławeczki dla pocztów sztandarowych. Jest tego ogrom, a każda sprawa - czasami drobna - ma jednak swój ciężar.
Przeczytaj koniecznie: W Toruniu pobili gości z Danii, bo nie mówili w Polsce po polsku!
Na dodatek powiat właśnie remontuje drogę dojazdową do Krojant ze strony Brus, więc mogą być komplikacje, choć starosta Stanisław Skaja uspokaja, że nie będzie tak źle... Inscenizacja i uroczystości przy pomniku ułanów to wyzwanie logistyczne dla wszystkich i dlatego tak ważne jest, żeby przydzielić dobrze zadania. A potem egzekwować ich wykonanie. Na poniedziałkowym spotkaniu Krystyna Kijek, pełnomocniczka wójta ds. uroczystości w Krojantach przypominała więc, co jest jeszcze do załatwienia i kto jest za co odpowiedzialny.
- A co z Apelem Poległych - dopytywała wojskowych Krystyna Kijek. - Bo wiemy, jak to było w ubiegłym roku. Było wiele głosów dezaprobaty, że w miejscu, które czcimy, dzieją się takie rzeczy (chodzi o włączenie do Apelu listy „poległych” w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - przyp. red.)
Odpowiedź brzmiała, że do ministerstwa poszły alternatywne wersje apelu do zatwierdzenia, ale na razie brak odpowiedzi. Jedno jest pewne, można się szykować na 3 września. Na pogodę organizatorzy nie mają wpływu, zaklinają niebo, żeby było łaskawe, bo tylko wtedy atrakcje, jakie przygotowali, zostaną docenione. A w tym roku na polu szarży będzie co najmniej 120 koni, zaś pokaz kawalerii powietrznej ma zapierać dech.
Najpopularniejsze imiona dzieci w regionie [ZDJĘCIA]
Wideo: Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (09 + 10-13.08.2017) | POLSKA