MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga dla seniorów 60 i 65 plus. Jest jeden warunek, by nie płacić podatku dochodowego

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 7 lat
Wielu seniorów odkłada moment przejścia na emeryturę wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższe świadczenie. Są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku.

]Kobiety, które po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia nie pobierają emerytury, a nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów i nie płacić podatku od przychodów do kwoty 85 528 zł brutto, a rozliczający się według skali podatkowej do 115 528 zł brutto.

Oto kiedy seniorzy nie zapłacą podatku dochodowego

Aby skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego, trzeba też podlegać ubezpieczeniom społecznym np.

  • z tytułu pracy na etacie,
  • umowy zlecenia
  • czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego. - Ulga zwalniająca z podatku dotyczy zarówno seniorów, którzy nie mają jeszcze ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej, a osiągnęli powszechny wiek emerytalny, jak i również tych, którzy mają ustalone prawo do tych świadczeń, lecz ich nie pobierają. Z ulgi nie skorzystają osoby, które po ukończeniu 60 /65 lat pobierają emeryturę i dorabiają - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, seniorzy niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej będą płacić podatek od przychodów z tytułu umowy o pracę, zlecenia lub działalności gospodarczej dopiero po przekroczeniu 115 528 zł brutto, ponieważ do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85 528 zł brutto ma zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie.

Nie przegap

Jakie dokumenty złożyć, by nie płacić podatku dochodowego

By skorzystać z preferencji podatkowej, seniorzy, którzy pracują na umowę o pracę, umowę zlecenia muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.

- Co ważne, jeśli zaczną pobierać emeryturę czy rentę rodzinną, to mają obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca - mówi Krystyna Michałek.

Podatnicy rozliczą swoje dochody za 2023 rok w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Na kolejnych slajdach zobacz, co można odliczyć od podatku.

Ulgi podatkowe 2024 - takie odliczymy sobie w tym roku. Wyli...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska