_Jestem inwalidą wojskowym. W związku z tym, że przepisy co jakiś czas się zmieniają, proszę o podanie do wiadomości jakie uprawnienia przysługują inwalidom wojskowym? - _STAŁY Czytelnik.
Od 2 lutego br. obowiązuje nowe rozporządzenie określające ulgi dla inwalidów wojennych i wojskowych.
Inwalidom wojennym i wojskowym przysługuje:
zwolnienie z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych,
50 proc. zniżka w opłatach za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych pojazdów samochodowych oraz w opłacaniu składek na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych,
inwalidom z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy (dawna II grupa inwalidzka) przysługuje 50 proc. zniżka w opłacaniu składki na dobrowolne ubezpieczenie autocasco pojazdów samochodowych, z tym że jeżeli suma ubezpieczenia przekracza 20.000 zł, zniżka przysługuje od części składki ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota 20.000 zł pozostaje do rzeczywistej sumy ubezpieczenia.
Ulgi w opłatach ubezpieczenia OC i autocasco odnoszą się do jednego samochodu, niesłużącego do zarobkowego przewozu, będącego własnością inwalidy wojennego lub wojskowego.
Dowodem uprawniającym do korzystania z powyższych ulg jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez ZUS.
Począwszy od 31 stycznia br. zmieniły się także przepisy określające uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych w zakresie przejazdów. Nadal mają oni prawo do bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej - bez względu na miejsce zamieszkania. Z uprawnienia tego korzysta także przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu (wojskowemu) zaliczonemu do uprzedniej I grupy inwalidów.
W zakresie przejazdu pociągami osobowymi i pospiesznymi, a także autobusami PKS zmniejszono 50-proc. ulgę do 37 proc. Natomiast inwalidzie z orzeczoną I grupą, jak również opiekunowi towarzyszącemu w podróży przedstawionymi środkami transportu - przysługuje prawo do ulgi w 78 proc.
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 29 stycznia 2002 roku w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. nr 8, poz.73) określa, że uprawnienia do ulg przysługują w oparciu o książkę inwalidy wojennego (wojskowego), z odpowiednim wpisem ZUS o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej, całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przewodnik towarzyszący w podróży inwalidzie wojennemu lub wojskowemu z orzeczoną I grupą korzysta z ulgowego przejazdu na podstawie dokumentu tego inwalidy.
