Ulgi podatkowe 2014. Kto zyska, kto straci? [nowe zasady, formularze]

agad
Ulgi podatkowe 2014. Większość już nie może skorzystać z ulgi interneotwej
Ulgi podatkowe 2014. Większość już nie może skorzystać z ulgi interneotwej Archiwum
Udostępnij:
Zmiany w ulgach podatkowych mają zastosowanie do rozliczeń podatku PIT za 2013 rok!

Od 2014 roku wiele osób, które dotąd korzystały z odliczeń podatkowych, straci do nich prawo. Ale niektórzy zyskają!

Najbardziej skorzystają rodzice posiadający troje i więcej potomstwa. - Osoby z jedną pociechą i dochodami rocznymi obojga małżonków, pomniejszonymi o składki na ubezpieczenie społecznie, powyżej 112 tysięcy złotych ulgi nie otrzymają - informuje Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - I to niezależnie czy rozliczają się wspólnie, czy osobno.

ULGA PRORODZINNA

1. Ulga pozwala obniżyć podatek o 1.112,04 zł na jedno dziecko.
* Rodzice, którzy mają co najmniej troje dzieci zwiększą odliczaną kwotę o 50 procent na trzecią pociechę.
* Na czwarte i każde następne dziecko suma odliczenia dodatkowo rośnie o 100 procent.
2. Bez zmian pozostaje natomiast sytuacja podatkowa rodziców dwojga dzieci - i to bez względu na wysokość dochodów.
Zapamiętaj: oznacza to, że dwoje dzieci uprawnia do odliczenia łącznie 2.204,08 zł rocznie, trzecie dziecko - 1.668,06 zł, czwarte i każde następne - po 2.224,08 zł.
3. Próg uprawniający do ulgi został obniżony ze 112.000 zł do 56.000 zł rocznie dla podatników, którzy nawet przez część roku kalendarzowego wychowywali dzieci poza związkiem małżeńskim.

ULGA INTERNETOWA

Nowe zasady rozliczania ulgi internetowej spowodują, że większość osób, które dotychczas miały takie prawo, niestety straci je. - Prawo w nowej wersji ma pomóc podatnikom, którzy pierwszy raz zaczynają korzystać z internetu, a nie robiącym to od wielu lat, bo dla nich koszty spadły, w porównaniu z momentem stworzenia ulgi, aż o 70 procent - podkreśla Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

1. Podatnicy, którzy dotychczas korzystali z odliczenia zostaną więc wyłączeni z kręgu osób uprawnionych.
2. Ci, którzy zaczną korzystać z internetu po raz pierwszy, będą mogli przez dwa lata odliczać od dochodu udokumentowane wydatki na internet.
Uwaga! Ważne jest wykonanie rozliczenia wyłącznie w dwóch kolejnych latach, nie można więc zrobić tego z roczną lub kilkuletnią przerwą.
3. Wysokość odpisu pozostaje bez zmian i wynosi 760 zł.
4. Osoby, które dotąd nie stosowały odpisów, będą miały prawo do ulgi za dany rok oraz za rok kolejny, następujący bezpośrednio po nim.
5. Podstawą odliczenia jest posiadanie dowodu poniesienia kosztu. Jest nim każdy dokument zawierający w swej treści co najmniej: dane kupującego oraz sprzedającego, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty.
6. Ulga internetowa przysługuje tym, którzy korzystają z internetu do celów własnych.
Uwaga! Wynajmujący komuś mieszkania nie są uprawnieni do rozliczenia takich wydatków!
7. Rozliczenie ulgi internetowej dotyczy korzystania z internetu - niezależnie od miejsca czy sposobu nawiązania połączenia z siecią. Z prawa skorzysta zarówno grupa osób, która surfuje stacjonarnie w domu, mobilnie przez telefon, jak też bywa gościem kafejek internetowych.

ULGA REHABILITACYJNA

Pozostaje bez zmian.
1. Mają do nich prawo nie tylko niepełnosprawni (z orzeczoną pierwszą lub drugą grupą inwalidzką), ale także podatnicy, którzy utrzymują takie osoby, czyli na przykład dziecko, współmałżonka, teściową czy rodziców. Pod warunkiem jednak, że roczne dochody niepełnosprawnego nie przekraczają 9.120 zł.
Tej uldze podlega również wiele okolicznościowych kosztów.
2. Wydatki limitowane i nielimitowane mogą uwzględniać w rozliczeniach z fiskusem tak zwane wydatki limitowane do 2.280 zł rocznie, między innymi w przypadku posiadania psa asystującego osobie niedowidzącej.
3. Wydatek limitowany to również na przykład używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Chodzi o auto, które jest własnością lub współwłasnością niepełnosprawnego lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę.
4. Wydatki nielimitowane podlegają odliczeniu w całości. Są to choćby koszty związane z przystosowaniem mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej czy na odpłatną rehabilitację.
5. Można odliczyć pełną kwotę za:
* odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym czy leczeniu w sanatorium;
* opiekę pielęgniarską w domu nad niepełnosprawnym, gdy choruje przewlekle i nie może się poruszać;
* usługi opiekuńcze dla osób zaliczonych do pierwszej grupy inwalidztwa.
6. Uda się odliczyć także leki - jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna je stosować.
7. Jakie dokumenty trzeba mieć, by wystąpić o ulgę rehabilitacyjną? Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przyznające grupę inwalidzką oraz stwierdzające poniesienie wydatków. Nie ma obowiązku dokumentowania wydatków fakturami. Mogą więc być to zwykłe rachunki - o ile wynika z nich kto, kiedy, ile oraz za co zapłacił.

8. Limity odliczeń od dochodu:
* opłacenie przewodników - 2.280 zł (rocznie);
* utrzymanie psa przewodnika - 2.280 zł (rocznie);
* leki zlecone przez lekarza - nadwyżka ponad 100 zł (miesięcznie);
* używanie samochodu osobowego - 2.280 zł (rocznie).

ULGA NA KREW

1. Ulgę dla honorowych krwiodawców odliczamy na takich samych zasadach, jak w latach ubiegłych, czyli od dochodu lub przychodu i wykazujemy ją w informacji PIT-O, które dołączamy do zeznania rocznego.
2. Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa, przede wszystkim należy pamiętać o pomnożeniu ilości (wyrażonej w litrach) oddanej bezpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł. Tyle wynosi wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego dawcy za jeden litr pobranej krwi.
3. By podatnik mógł odliczyć sobie maksymalną ulgę, musi mieć dochód nie niższy niż 60.017 zł w roku. W przeciwnym razie wysokość ulgi przekroczy limit 6 proc. dochodu.

Przykład: ktoś osiągnął 12.000 zł rocznego dochodu. W tym czasie oddał maksymalną ilość krwi i osocza, ale 6 proc. jego dochodu to 720 zł. Czyli jego ulga wyniesie właśnie 720 zł.

 

ULGA REMONTOWA

Chodzi o zwrot VAT za zakup niektórych materiałów budowlanych. 

1. Obecnie przysługuje nielicznym, bo tylko osobom do 36. roku życia, które spełnią określone warunki.
2. W przypadku małżonków warunek wieku dotyczy młodszego, który nie były wcześniej właścicielem nieruchomości.
3. Poza tym ulga objęła jedynie zwrot wydatków na materiały wykorzystane przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę, ale wydanego już w 2014 roku.
4. Nie można się ubiegać o zwrot VAT za remont!
5. Zostały też wprowadzone ograniczenia dotyczące metrażu: powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub domu nie może przekraczać odpowiednio 75 dla mieszkania i 100 metrów kwadratowych dla domu.

Uwaga! W przypadku, gdy podatnik w dniu wydania pozwolenia wychowuje przynajmniej troje dzieci, powierzchnia lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego może mieć - odpowiednio - 85 metrów i 110.

 

6. Jeśli ktoś kupił materiały jeszcze w 2013 roku, a w 2014 roku zechce odliczyć VAT - będzie mógł to zrobić. Na fakturze zakupu musi być jednak ubiegłoroczna data.
7. Czy zwrot VAT w budownictwie rozlicza się razem z zeznaniem rocznym PIT? Nie, są to zupełnie odrębne sprawy. Żeby rozliczyć zwrot VAT za materiały budowlane, należy wypełnić wniosek VZM-1, który składamy nie częściej niż raz w roku do urzędu skarbowego. Natomiast PIT jest zeznaniem rocznym i dotyczy uzyskanego dochodu.

CO NA JAKIM PIT?

Ulgę na dziecko rozliczamy w załączniku PIT-O, który dołączamy do swojego zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37.
Ulgę internetową rozliczamy w swoim zeznaniu rocznym w załączniku PIT-O i dołączymy do odpowiedniego zeznania rocznego PIT-37, PIT-36, PIT- 28.
Ulgę rehablitacyjną rozliczamy w PIT-O (wersja 19 PIT-O, pozycja 19 i 20) i dołączymy do odpowiedniego zeznania rocznego PIT-37, PIT-36 , PIT- 28.
Ulgę na krew rozliczamy w PIT-O i dołączymy do odpowiedniego zeznania rocznego PIT-37, PIT-36 , PIT- 28.
Żeby rozliczyć zwrot VAT-u za materiały budowlane, należy wypełnić wniosek VZM-1, który składamy nie częściej niż raz w roku do urzędu skarbowego.

OBOWIĄZUJE JESZCZE JEDNA ZMIANA

Już od stycznia weszło w życie wiele zmian w sposobie rozliczania rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Kluczowe nowości  dotyczą stosowania niektórych preferencji podatkowych jak ulga parorodzinna i internetowa, ale zmiany dotkną też [b]artystów i twórców rozliczających podwyższone 50-procentowe koszty uzyskania [/b]przychodu. Nowelizacja wprowadziła roczny limit ich stosowania, który wynosi 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli kwoty 42.764 zł.

TU CI BEZPŁATNIE POMOGĄ:  Infolinia Krajowej Informacji Podatkowej: z telefonu stacjonarnego 801 055 055, z komórkowego 22 330 0330, zagraniczne połączenie +48 22 330 0330, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Retro A168WEM-7EF

377,00 zł183,00 zł-51%
miejsce #3

Casio

Casio Casio Collection MWA-100HD-1AVEF

471,00 zł235,00 zł-50%
miejsce #4

Casio

Casio G-Shock Ga-2000-1A9

769,00 zł498,90 zł-35%
miejsce #5

Daniel Klein

DANIEL KLEIN EXCLUSIVE 12233-5 zl007a

219,00 zł184,83 zł-16%
miejsce #6

Seiko

Seiko Srpc87K1

1 308,75 zł1 130,46 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

STREFA BIZNESU: USTAWA ANTYLICHWIARSKA

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sylwiajestem
Bardzo przydatny artykuł. Odpowiedział na wszystkie moje możliwości. Dziękuję autorowi.
K
Kamil117
W sieci już znajdziecie program zawierający zmiany w PIT pod adresem www.pity2015online.pl, dzięki któremu bez znajomości zmian wypełnicie PITy za 2014 rok. Polecam, naprawdę dobry program.
1amelia
trzeba byc idiota aby produkowac dzieci stadami tylko po to aby dostac okolo 110 zl miesiecznie na jego utrzymanie, w sytuacji gdy nie majac dodatkowego dziecka i tak sie ma ciezko zzwiazac koniec z koncem TO DOPIERO JEST SZTUKA ZEBY TAK DAC ULGE ZEBY CZASEM KTOS Z NIEJ NIE SKORZYSTAL !!!!!!!!!!!!!!!!! to jest polska !!!!!!!!!!!!
k
kakus
A jeśli pomaga mi ortodonta warszawa i to faktycznie jestt rehabilitacja, to faktycznie to również można zaliczyć do ulgi? Macie jakiś konkretny przepis, który dokładnie to reguluje?
m
milena4
Jak skorzystać z ulgi na dziecko? Czy to jest takie proste?
a
aandreas
 
drodzy państwo ile jest 1.112x2= czy napewno 2.204?
K
Kalinka
Komu się opłaca liniowy podatek? Na pewno nie tym, którzy mają wiele ulg...
j
jeska3
Wiecie jak prowadzona jest kilometrówka 2014?
h
haneczka4
Tam gdzie są raje podatkowe, nie muszą myśleć  ulgach. Tam warto żyć i zakładać firmy.
b
brawo
kocham nasze panstwo, które jak ślepy Janosik i głuch ROBIN H pcha sobie do kabzy kosztem maluczkich - nażryjcie się pedały.
p
polka
Wg rodziców- jak wynika z badań od www.sofista.com.pl/site,Seosem,Wizerunek-w-wyszukiwarce.html- te przepisy są niesprawiedliwe. Wielu z nich na tym traci.
K
Kasia56
Stracą rodzice mający jedno dziecko. Zasady rozliczania PIT w przypadku tych osób zmieniły się- www.ulganadziecko.waw.pl/
S
Stevennums
Witam... Zastanawiam sie ostatnio nad otworzeniem wlasnej firmy. Chcialbym prowadzic dzialalnosc z zakresu obslugi kateringowej firm. Potrzebne mi jednak wsparcie z zakresu ksiegowosci..
W necie Znalazlem cos akiego biuro podatkowe kraków

Co myslicie o tej firmie ? Warto skorzystac z jej uslug ? Mozecie jakies inne dobre firmy polecic ?
Z gory dziekuje Pozdrawiam

PS. Jak nie ten dzial prosze o przeniesienie do odpowiedniego
W
Wioletta
a ja dam pewnie w tym roku 1 % na hospicjum dla dzieciaków , niedawno powstało jakieś hospicjum stacjonarne dla dzieci podkarpackie  to pewnie to wespre.
W
Wielbłąd
W punkcie ULGA PRORODZINNA w podpunkcie nr 2 jest błąd - kwota dla dwoja dzieci powinna wynosić 2.224,08zł a jest 2.204,08zł.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie