Wśród różnych formularzy podatkowych dominuje PIT-37, który dedykowany jest dla osób osiągających dochody wyłącznie za pośrednictwem płatników. Ten formularz wypełniają zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jak i ci, którzy pobierają dochody na podstawie umów cywilnoprawnych.
Rozliczenie PIT przez internet. Twój e-PIT
Dzięki usłudze Twój e-PIT, przygotowanej przez urząd skarbowy, rozliczenie podatkowe staje się znacznie prostsze i bardziej dostępne.
Aby skorzystać z e-PIT online, potrzebne są jedynie podstawowe informacje, takie jak numer PESEL lub NIP, data urodzenia, imię i nazwisko, oraz przychód za 2023 rok z formularzy PIT-11 lub PIT-8C. Można także skorzystać z danych zawartych w poprzednim zeznaniu podatkowym. Cały proces można przeprowadzić za pomocą bankowości elektronicznej lub profilu zaufanego.
Osoby do 26 roku życia, które w 2023 roku uzyskały wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, czyli nieprzekraczające łącznie 85 528 zł, nie muszą składać zeznań rocznych PIT w roku 2024.
Ulgi podatkowe dostępne w 2024 roku - zobacz listę
W 2024 roku istnieje wiele możliwości skorzystania z różnych ulg podatkowych. Ulga na dzieci przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci poniżej 18 roku życia.
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, która obejmuje koszty związane z rehabilitacją oraz leczeniem. Ulga mieszkaniowa jest dostępna dla osób, które ponoszą koszty związane z wynajmem lub zakupem mieszkania na własność. Szczegółowo najpopularniejsze ulgi opisujemy - z zasadami i kwotami - w poniższej galerii.
