https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Ulgi rehabilitacyjna 2025. Tyle pieniędzy dostaną osoby z niepełnosprawnościami

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ulga rehabilitacyjna skierowana jest do osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Dzięki niej przy rozliczeniu podatków możemy zyskać pieniądze i to całkiem spore, bo w ramach tej ulgi można odliczyć wiele wydatków poniesionych w związku z opieką i życiem codziennym osób z niepełnosprawnościami. Zobaczcie, co da się odliczyć od podatku w ramach tej ulgi w 2025 roku.

Do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej niezbędne będą dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, zaliczyć można do nich: faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego. Ulgę możemy odliczyć w PIT-O, gdy wypełniamy PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Według definicji są trzy grupy osób uprawnione do ulgi rehabilitacyjnej, należą do nich:

  • osoby niepełnosprawne
  • osoby mające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną
  • osoby, które poniosły wydatki na rehabilitację lub poniosły wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych

Warto tu zdefiniować osobę niepełnosprawną, bo według przepisów to osoba posiadająca:

  • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności
  • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną
  • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Prawo do ulgi rehabilitacyjnej ma również osoba, na której utrzymaniu znajduje się osoba z niepełnosprawnością. Zaliczana się do nich: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody osoby niepełnosprawnej nie przekraczają 12-krotności kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu 2024 roku, czyli będzie to 21 371,52 zł.

Oto co może odliczyć od podatku osoba z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, dzięki której zyskają dodatkowe pieniądze. Zobaczcie w galerii poniżej, co można odliczyć:

Wydatki poniesione przez osoby, którym przysługuje ulga rehabilitacyjna dzieli się na dwie grupy:

  • nielimitowane - można odliczyć całą kwotę takiego wydatku,
  • limitowane - można odliczyć kwotę, która uwzględnia „górny” lub „dolny” limit kwotowy.

Wydatki, które chcemy odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej muszą być finansowane ze środków własnych. Nie można odliczyć wydatków, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska