Jestem inwalidą wojennym. Niedawno przeczytałem, że inwalidzi wojenni mają ulgę w opłatach ubezpieczeniowych. Pod koniec ubiegłego roku ubezpieczałem samochód i firma ubezpieczeniowa nie uwzględniła mi żadnych ulg. Co mam zrobić? - KAZIMIERZ z Nakła.
Od 2 lutego br. inwalidzi wojenni i wojskowi mają prawo między innymi do 50-proc. zniżki w opłatach za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych pojazdów samochodowych oraz w opłacaniu składek na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów samochodowych.
Ponadto inwalidom wojennym i wojskowym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy, przysługuje także 50-proc. zniżka w opłacaniu składki na dobrowolne ubezpieczenie autocasco, z tym że jeżeli suma ubezpieczenia przekracza 20.000 zł, zniżka przysługuje od części składki ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota 20.000 zł pozostaje do rzeczywistej sumy ubezpieczenia.
Przedstawione uprawnienia wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 roku w sprawie niektórych ulg przysługujących inwalidom wojennym i wojskowym (Dz.U. nr 4, poz.35).
Wcześniej obowiązujące rozporządzenie z 31 maja 1974 roku przewidywało 50-proc. zniżkę w opłatach rejestracyjnych za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne (OC) i za ubezpieczenie autocasco pojazdów samochodowych nie służących do zarobkowego przewozu.
W świetle powyższego, postępowanie firm ubezpieczeniowych, które nie honorują wskazanych uprawnień jest działaniem bezprawnym.
Sprawę tę w swoich wystąpieniach podnosił także rzecznik praw obywatelskich. Problem dotyczy przede wszystkim PZU. Otóż prezes PZU we wrześniu ubiegłego roku powiadomił osoby uprawnione do ulg, że od 1 października 2001 roku firma ta odstępuje od udzielania zniżek kombatantom - inwalidom i inwalidom wojennym oraz wojskowym z powodu braku możliwości uzgodnienia zasad refundacji tych kosztów.
W odpowiedzi na wystąpienie rzecznika, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnił, że decyzja PZU o odstąpieniu od udzielania zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych przysługujących inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom nie oznacza, że osoby te nie otrzymają refundacji 50 proc. zapłaconej kwoty. Kombatanci, którzy zawarli umowę ubezpieczenia po 30 września 2001 roku i nie otrzymali 50-proc. zniżki w ubezpieczeniu OC, mogą ubiegać się o refundację części zapłaconej kwoty bezpośrednio od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd nie podjął się refundacji ulgi przysługującej tej grupie osób z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia od uszkodzeń pojazdów samochodowych.
Dotychczas ulgi te były refundowane przez Ministerstwo Finansów bezpośrednio ubezpieczycielom. Ministerstwo Finansów ma zamiar nadal refundować ulgi na dotychczasowych zasadach, a więc bezpośrednio towarzystwom ubezpieczeniowym.
Resort finansów, podobnie jak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że ustawa z dnia 29 maja 1974 roku o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin nakłada taki obowiązek na towarzystwa ubezpieczeniowe, mimo że przepisy rozporządzenia nie wskazują wprost podmiotu zobowiązanego.
Do dnia dzisiejszego nie podjęto decyzji określających tryb, w jakim uprawniony, który uiścił składkę w pełnej wysokości, będzie mógł ubiegać się o zwrot 50 proc. zapłaconej składki za to ubezpieczenie. Miejmy nadzieję, że kwestia ta zostanie wkrótce ustalona. Nie ulega jednak wątpliwości, że odstąpienie od udzielania ulg komunikacyjnych jest naruszeniem obowiązującego prawa.
Ulgi w opłatach
Bożena Sobolewska