Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego we Włocławku jest spółką, w której udziały ma miasto. Dotychczas w ramach budownictwa czynszowego MTBS wybudowało 535 mieszkań. I buduje kolejne.
Przy ul. Przedmiejskiej, na miejscu rozebranej ruiny, wyrośnie jeszcze w tym roku plomba - kamienica z sześcioma mieszkaniami na wynajem. Pierwsza wpłata w przypadku ponad 40-metrowego M z aneksem kuchennym to 45 tysięcy złotych.
Rozrasta się też osiedle przy ul. Celulozowej. Ostatnio oddano tam do użytku dwa bloki - w jednym 38 mieszkań na wynajem, w drugim- 44. Do tego ostatniego bloku wprowadziły się rodziny wskazane przez Urząd Miasta. Bo na tę inwestycję miasto przekazało do MTBS 2 mln 878 tys. złotych.
Nie tylko na wynajem
W tym roku przy ul. Celulozowej wyrośnie jeszcze jeden blok - z 40 mieszkaniami. Ale nie na wynajem. Tu budowane są bowiem mieszkania na zasadzie komercyjnej. A zatem o wiele droższe niż te na wynajem.
Niestety, perspektywy rozwoju budownictwa czynszowego są kiepskie. - I nie dotyczy to tylko Włocławka - podkreśla Jacek Wojciechowski, zastępca prezydenta Włocławka. - Ubolewamy nad tym. Bo założenia były piękne.
Zdaniem władz miasta, polityka rządu nie sprzyja rozwojowi budownictwa czynszowego. Skończyła się bowiem pomoc państwa dla budownictwa społecznego. A to przynosi odczuwalne skutki dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani mieszkaniami na wynajem. Także dla miasta.
Tylko drogie kredyty? - Czekamy na uruchomienie kredytów preferencyjnych dla tego typu budownictwa - mówi Krzysztof Szafrański, prezes MTBS we Włocławku. Co z tego oczekiwania wyniknie? Nie wiadomo. Do niedawna na budowę nowych mieszkań MTBS we Włocławku zaciągało kredyty, które były udzielane właśnie na preferencyjnych warunkach. Niestety, Krajowy Fundusz Mieszkaniowy został zlikwidowany. I zrobił się problem.
A konsekwencje tego? Kolejne inwestycje mogą być realizowane w oparciu o dużo droższe kredyty z banków komercyjnych. I będą coraz większe problemy ze zdobyciem mieszkania na wynajem.
Przypomnijmy, że Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego buduje we Włocławku od 15 lat. Zostało utworzone z inicjatywy władz Włocławka w 1999 r. jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jako że miasto partycypowało w kosztach budowy niektórych bloków, dysponuje w budynkach MTBS kilkudziesięcioma mieszkaniami, które są włocławianom podnajmowane.
