- Ulica ta była kiedyś drogą ślepo zakończoną blisko ogródków działkowych - pisze Jerzy Wultański w "Wędrówkach po Brodnicy". Zmieniło się to w 1976 roku. Wówczas zbudowano most na Drwęcy. Nazwę swą zawdzięcza Henrykowi Sienkiewiczowi (literat, noblista). W latach 1939-1945 nosiła nazwę - ulica Hoffmanna. - Na cześć Adolfa Jakuba Hoffmanna właściciela poczty konnej, którą odbywał się przewóz przesyłek i pasażerów. Na terenie obecnego parku im. Jana Pawła II (róg Kościelnej i Sienkiewicza) - istniało małe gospodarstwo rolne do poczmistrza Hoffmanna należące i stąd zwane było "pocztówką". Po roku 1930 uległo ono likwidacji - pisze Wultański.
Z publikacji możemy dowiedzieć się, że najstarszym budynkiem przy ul. Sienkiewicza jest obiekt wzniesiony w 1882 roku z czerwonej, nieotynkowanej cegły.
- Od początku przeznaczony był na cele sanitarne. Od 1882 roku do 1920 nosił nazwę Garnisonslazarett, w latach 1920-1939 - Izba Chorych. Po drugiej wojnie światowej mieściła się tam przez pewien czas Rejonowa Komenda Uzupełnień, a później przedszkole prowadzone przez PCK. Obecnie spełnia rolę internatu garnizonowego - czytamy.
Przy ul. Sienkiewicza uwagę zwraca również Pomnik Wdzięczności. W latach trzydziestych 20. wieku wydzielono plac (z terenów wojskowych) i przeznaczono go na skwer. - Na jego skraju postawiono z czerwonego piaskowca pomnik ku czci poległych żołnierzy 67. Pułku Piechoty - przypomina Jerzy Wul-tański. Obiekt odsłonięto 23 maja 1937 roku. Został on rozebrany przez hitlerowców jesienią 1939 roku. W tym samym miejscu, 1 września 1964 roku ustawiono głaz granitowy.
- Obecnie przesunięto go w głąb skweru i jest jednym z trzech elementów. Zachowano przy tym kształt i napis, a zmieniono jedynie metalowego orła bez korony na tarczę z herbem Brodnicy. Dwa nowe elementy wykonane zostały z czerwonego granitu szwedzkiego. Na jednym z nich znajduje się stylizowany orzeł w koronie z rozwiniętym w kształcie flagi skrzydłem prawym łączym się z napisem intencyjnym - pisze Wultański.
Pod orłem umieszczono daty pamiętne dla Brodnicy. M.in.: 1298 rok - w tym roku nastąpił najazd plemion pogańskich na Brodnicę. Wymordowano wielu mężczyzn, a kobiety i dzieci uprowadzono w niewolę. Rok ten przyjęto jako datę lokacji miasta (przyjęto ją w 1948 roku).
1454 rok - delegacja rycerstwa i mieszczan wybrała się do Krakowa, gdzie przedstawiła królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi prośbę o przyjęcie tych terenów pod swoją opiekę. W tym samym roku król wydał "akt inkorporacji Prus", który wcielał do monarchii: Warmię, Pomorze Gdańskie, Ziemię Chełmińską i Brodnicę. W 1934 powołano w Brodnicy Towarzystwo Ogródków Działkowych. Obecnie noszących nazwę - Rodzinny Ogród Działkowy "Zdrowie i Radość". Obejmuje on 71 działek zlokalizowanych przy u. Sienkiewicza.
W publikacji korzystałam z książki "Wędrówki po Brodnicy" Jerzego Wultańskiego.
Czytaj e-wydanie »