https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK jest na piątym miejscu w kraju! UKW i UTP - słabo

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Toruński uniwersytet wypadł najlepiej z regionu. UKW i UTP - słabo. Aż o 12 oczek awansowała Wyższa Szkoła Bankowa.
Toruński uniwersytet wypadł najlepiej z regionu. UKW i UTP - słabo. Aż o 12 oczek awansowała Wyższa Szkoła Bankowa.
Toruński uniwersytet wypadł najlepiej z regionu. UKW i UTP - słabo. Aż o 12 oczek awansowała Wyższa Szkoła Bankowa.

Ranking został przygotowany po raz piętnasty. Oceniono w nim 88 uczelni akademickich, 80 niepublicznych magisterskich i 27 państwowych wyższych szkół zawodowych. Kapituła brała pod uwagę m.in. oceny wystawione przez kadrę akademicką i pracodawców, potencjał naukowy uczelni, innowacyjność oraz umiędzynarodowienie studiów. Pierwsze miejsce w kraju zajął Uniwersytet Warszawski, drugie - Jagielloński, a trzecie - Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z Kujawsko-Pomorskiego najlepiej wypadł UMK w Toruniu. Podobnie jak w ubiegłym roku zajął on 5. miejsce w rankingu uniwersytetów i 9. wśród uczelni akademickich w kraju. - To bardzo ważne, że utrzymujemy stałą pozycję w rankingu - mówi dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Wysoko została oceniona jakość prowadzonych przez nas badań oraz warunki studiowania. Wysoko oceniono nas pod względem innowacyjności.

Przeczytaj także: Ranking szkół wyższych Perspektywy 2014: UKW i UTP daleko
Rzecznik UMK dodaje, że uczelnia chce poprawić wyniki, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie studiów. - W przyszłym roku zamierzamy otworzyć dwa kierunki anglojęzyczne w Collegium Medicum - wyjaśnia. - Jesteśmy też w czołówce rankingu, jeśli chodzi o kształcenie na teologii i fizyce oraz filologiach polskiej i obcych.

Dopiero w szóstej dziesiątce (miejsca od 61 . do 70.) znalazły się dwa pozostałe uniwersytety z regionu: Kazimierza Wielkiego i Technologiczno-Przyrodniczy. - Autorzy rankingu, zbierając opinie od pracodawców, zwracają się do dużych zakładów. Tymczasem takich w regionie jest bardzo mało - mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - Poza tym nasi absolwenci są zatrudniani przez mniejsze firmy, których nikt o zdanie nie pyta. A przecież większość z nich znajduje pracę. Wystarczy spojrzeć na dane z urzędów pracy. Zaledwie 2-5 proc. naszych absolwentów rejestruje się jako bezrobotni, natomiast w przypadku uczelni, które w rankingu są wyżej - 20-30 proc., a zdarza się, że i 80 proc.

Z zajmowanej w ubiegłym roku 60. lokaty spadł UKW. - Specyfika tego rankingu polega na tym, że każda kolejna uczelnia porównywana jest z tą z pierwszego miejsca - mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik UKW. - Dla przykładu, mamy w tym roku mniej punktów za uprawnienia do doktoryzowania, choć w praktyce nic się nie zmieniło. Jednak widocznie UW ma ich teraz więcej, więc my automatycznie zostaliśmy gorzej ocenieni.

Wśród uczelni niepublicznych największy skok odnotowała Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (wraz z wydziałem w Bydgoszczy). Uczelnia awansowała aż o 12 oczek. - To przede wszystkim zasługa naszej oferty - mówi Magdalena Karpińska, rzecznik prasowy WSB. - Od 2013 uzyskaliśmy uprawnienia do kształcenia aż na 5 kierunkach studiów I stopnia i magisterskiej logistyce. Wysoko oceniono też nasz potencjał badawczy.

Z wyników rankingu cieszą się też w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku. - Systematycznie pniemy się w górę - mówi Krystyna Niemczyk, rzecznik uczelni. - Najwyższe noty otrzymaliśmy za wymianę międzynarodową studentów i bazę dydaktyczną. Cieszy nas też wysoka nota za preferencje pracodawców.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 22.05.2014 o 09:04, piotr napisał:

koleś, przestań nabijać komentarze, bo śmieszne to jest. Każdy wie, że gdyby nie UMK, to nawet niewiadomy dla ludzi z zewnątrz byłby fakt, że ktoś się w ogóle w Bydogszczy uczy... to Bydgoszcz korzysta z UMK !

Nieprawda, bo uczelnia medyczna by się zawsze obroniła. Po tej uczelni absolwenci mają pracę od ręki, a nie po roku szukania. Tak samo po UTP, które jest dalej w rankingach, też jest praca. Praktycznie studenci wyższych lat już mają etaty w firmach.

G
Gość

Chcesz mieć pracę ? Szukaj znajomości. Toruń, Bydgoszcz ? Co za różnica...

k
kapelusz

 "-  A przecież większość z nich znajduje pracę. Wystarczy spojrzeć na dane z urzędów pracy Zaledwie 2-5 proc. naszych absolwentów rejestruje się jako bezrobotni, natomiast w przypadku uczelni, które w rankingu są wyżej - 20-30 proc., a zdarza się, że i 80 proc. -mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP."

 

Prawda,  socjolog, politolog, biolog czy geograf z dyplomem w kieszeni siedzi u rodziców na garnuszku. Po uczelniach technicznych mało kto jest bez pracy.

 

a
antyTYFUS
W dniu 22.05.2014 o 09:02, tak napisał:

Niestety z samodzielnej uczelni medycznej toruńscy towarzysze , przy wsparciu moherki A. Sobeckiej zrobili jedynie wydziały dla swojego zadłużonego po uszy, pełnego plagiatorów , przeróżnych Sb-eków, TW itp.Ciekawe ile kasy ciągną z Bydgoszczy? Może jakiś ranking to zbada?

Bydgoszczu to taki Włocławek na sterydach. Niby większa ale i tak mentalnie buractwo. Wstyd być z takim miasteczkiem w jednym województwie . Bydłoszczochów powinni przyłączyć do Bieszczad idealnie by tam pasowali !

a
antyTYFUS
W dniu 22.05.2014 o 08:38, patrzmy realnie napisał:

Kiedy powatanie Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy?Teraz dyplom humanistyczego uniwerku, przeszkadza medykom w znalezieniu pracy za granicą.Co więcej, z dyplomów toruniacy całkowicie wymazali nazwę Bydgoszcz.Póki torunianie nie zgodzą się na przywrócenia samodzielności Uczelni Medycznej w Bydgoszczy ,Bydgoszczanie nie powinni wysyłać swoich bliskich, na żadne studia do Torunia.

Próba pogodzenia się z Toruniem zaowocowała filią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, co niestety nie wyszło na dobre, burząc do reszty autorytet tak znamienitych uczelni jak Bydgoska Akademia Pedagogiczna, Uniwersytet Kazia Wielkiego (UKW), czy słynny niczym Massachusetts Institute of Technology Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. 

a
antyTYFUS

Uniwersytety – są dwa, bo jeden politechniczno-podobny i fordoński, a drugi z patronem Big Kazia. Obydwa oddalone od siebie o nie wiadomo ile kilometrów, prawdopodobnie jednak mniej, niż odległość od jakiegoś wydziału któregoś z tych uniwerków. Dawniej akademie, dziś byczo uczą studentów, jak nie lubić Torunia, czemu nie ma co się dziwić, gdyż podobną taktykę stosuje sąsiednia uczelnia. Mimo bytu tych zacnych placówek, miasto promuje Wyższą Szkołę Gównoznawstwa, bo jako uczelnia niepubliczna zawsze chętnie sypnie kasą wyciągniętą od ambitnych, ale nie do końca zdolnych bydgoszczan.

Czemu tutaj się dziwić, skoro zawłaszczona w 2004 roku,w perfidny sposób bydgoskie CM podnosi rangę UMK?

 

R
Ringo
W dniu 22.05.2014 o 08:15, marek napisał:

Czemu tutaj się dziwić, skoro zawłaszczona w 2004 roku,w perfidny sposób bydgoskie CM podnosi rangę UMK?

Nie ma się co dziwić, klasyfikowania od wielu lat  bydgoskich uczelni  na odległych miejscach,  skoro mamy takich  ich  "absolwentów" . Podobnie niestety oceniane jest również bydgoskie szkolnictwo niższych szczebli. Czy to również wina Torunia a zwłaszcza UMK?

N
Narka

Hehe bydgoskie matołki, nie moge ogarnąć waszych marzeń o odłączeniu się CM i przyłączeniu do waszych wiejskich szkółek dla ułomnych, z 7 dziesiątki rankingu :D:D:D

 

Wytłumaczcie mi pytanie, czemu SENAT UMK miałby podjąć decyzję, o pozbyciu się zarządzaniem szpitali oraz swojego wydzialu zamiejscowego w Bydgoszczy i oddać go innemu uniwerkowi?

Będziecie zawsze wydziałem UMK, tak jak kierunki lekarskie na UJocie :) Im to jakoś nie przeszkadza, wy też musicie się z tym pogodzić :PPPPPPP

t
toruńskiPiernik
W dniu 22.05.2014 o 11:22, Pomorska - same błędy napisał:

Autor po UMK napisał:(...)"Dopiero w szóstej dziesiątce (miejsca od 61 . do 70.)"(...) Informuję Pana Autora, że miejsca od 61. do 70. znajdują się w siódmej dziesiątce. 

Nie można obwiniać uczelni o to, że jej studenci nie przykładali się do nauki. Nie wiadomo, jakie oceny miał autor. Nie wiadomo też, czy w ogóle jest absolwentem UMK. A może UKW?

P
Pomorska - same błędy

Autor po UMK napisał:

(...)

"Dopiero w szóstej dziesiątce (miejsca od 61 . do 70.)"

(...)

 

Informuję Pana Autora, że miejsca od 61. do 70. znajdują się w siódmej dziesiątce. 

n
naleśnik
W dniu 22.05.2014 o 08:53, Rozal napisał:

haha na zlosc mamie odmrazac sobie uszy?;D  Tym lepiej dla torunian ze będzie wiecej miejsc  do studiowania dla naszych rdzennych mieszkancow - a wy po ukw będziecie co najwyzej nam towar na polki wykladac : ))))

Z tego co wiem, to wy już wkładacie:) UTP czy medycyny raczej nie wybieracie po za trudne dla was. Wolicie się produkować w naukach politycznych czy filozoficznych:)

G
Gość
W dniu 22.05.2014 o 09:04, piotr napisał:

koleś, przestań nabijać komentarze, bo śmieszne to jest. Każdy wie, że gdyby nie UMK, to nawet niewiadomy dla ludzi z zewnątrz byłby fakt, że ktoś się w ogóle w Bydogszczy uczy... to Bydgoszcz korzysta z UMK !


Gdyby nie CM ,to ciekawe ile wynosiłby dług UMK?

Uczelnia medyczna w Bydgoszczy, będąc samodzielną lokowała się na 5-tym miejscu w kraju, zawsze była oblegana a teraz nawet nie jest klasyfikowana jak uczelnia medyczna. Taki "prestiż" zyskała dzięki toczącemu się po równi pochyłej pod każdym względem UMK.

Nie wspominając już na ile rządy toruńskie zadłużyły szpital im. dr Jurasza i jak spadło morale wielu medyków w obu szpitalach, tzw. uniwersyteckich, jakość leczenia -pozwalniano najlepszych, ze względu na oszczędności
n
naleśnik

Sytuacja poprawi się kiedy do Bydgoszczy wróci Akademia Medyczna i nastąpi integracja Uczelni w Bydgoszczy. Nasze uczelnie są zbyt rozproszone i choć osiągają ponadprzeciętne wyniki w swojej działalności (Akademia Muzyczna, UTP i Collegium Medicum) to nie są one zauważalne w takich rankingach. Nie działa tu klasyczny efekt synergii.

m
michał -z podmurnej
W dniu 22.05.2014 o 08:53, Rozal napisał:

haha na zlosc mamie odmrazac sobie uszy?;D  Tym lepiej dla torunian ze będzie wiecej miejsc  do studiowania dla naszych rdzennych mieszkancow - a wy po ukw będziecie co najwyzej nam towar na polki wykladac : ))))


Ty chyba z z kosmosu ,że o piszesz takie bzdety? Od wielu ,wielu lat pracownicy UMK jeżdżą po regionie , po Polsce np. warmińsko-mazurskie żeby nakłonić młodych na studnia w Toruniu.

W ciągu ostatnich kilku lat ubyło ponad 10 tys. studentów u nas. Przegrywamy nawet z WSB w naszym mieście. Z tego powodu są ostre cięcia kadry, obniżane pensje. Jakość kształcenia gwałtownie spadła. Nie wspominając już, że nauczyciele są zbędni w naszym Toruniu, bo ubywa mieszkańców a dodatkowo tow. gospodarz z racji zadłużenia miasta zamyka coraz więcej szkół. Nasi nawet nie mają szans na układanie na pólkach sklepowych, z racji braku tych półek a także słabego przygotowania.

Można być wysokim ale NIE można być małym i klepać bzdury.
p
piotr

koleś, przestań nabijać komentarze, bo śmieszne to jest. Każdy wie, że gdyby nie UMK, to nawet niewiadomy dla ludzi z zewnątrz byłby fakt, że ktoś się w ogóle w Bydogszczy uczy... to Bydgoszcz korzysta z UMK !

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska