- Grudziądz stanie się pełnoprawnym 17 wydziałem UMK działającym na takich samych zasadach co wydziały w Toruniu i Bydgoszczy - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik toruńskiego uniwersytetu.
Rozmowy na ten temat władze uczelni z samorządem Grudziądza prowadzą już od roku. Pomysł przekształcenia Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Wydział Zamiejscowy UMK ma pozytywną opinię senatu uczelni.
Co oznacza takie przekształcenie? Grudziądzka jednostka zyska samodzielność, będzie też miała własne władze dziekańskie.
Nowe kierunki
- Dla studentów natomiast oznaczać będzie większą ofertę dydaktyczną. Właśnie ją opracowujemy. Na pewno znajdą się w niej kierunki już obecne w Grudziądzu oraz specjalności, których nie ma w Toruniu i Bydgoszczy, na przykład pedagogika sportowa czy zarządzanie nieruchomościami - dodaje rzecznik Czyżniewski.
Kiedy plan może stać się ciałem? Po tym, gdy rektor powoła wydział. Może się to stać wiosną, w czasie wyborów dziekanów innych wydziałów.
Zamiejscowy Oddział Dydaktyczny UMK w Grudziądzu istnieje od 14 lat. W tej chwili studenci stacjonarnych kształcą się tutaj na czterech kierunkach: zarządzaniu, turystyce i rekreacji oraz dietetyce i ratownictwie medycznym. Zaocznie natomiast studiować można zarządzanie.
Miasto wykłada pieniądze
Największą liczbę studentów - około 700 osób - ośrodek UMK w Grudziądzu zanotował w roku akademickim 2001/2002.
W bieżącym roku akademickim uczelnia przyjęła w Grudziądzu 105 studentów. Wszystkich na studia stacjonarne.
Istnienie placówki UMK samorząd miasta wspiera finansowo. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, na pokrycie części kosztów miasto przekaże uniwersytetowi 450 tys. zł.
Czytaj e-wydanie »