Naukowcy od lat starają się o to, żeby w hotelach asystenckich była sieć uniwersytecka. W grudniu ubiegłego roku rektor prof. Andrzej Radzimiński wyraził na to zgodę, ale mieszkańcy obawiają się, czy kryzys w tym nie przeszkodzi.
Inwestycja zablokowana?
- Cieszyliśmy się, że tak, jak zapowiadano, w wakacje, ewentualnie na początku jesieni, w końcu będzie internet, lecz ostatnio słyszymy inne głosy w tej sprawie - mówi zaniepokojona mieszkanka hotelu.
- Rzeczywiście, dotarły do nas informacje, że ze względu na sytuację finansową uniwersytetu ta inwestycja może zostać zablokowana - potwierdza Sławomir Drelich - przewodniczący rady mieszkańców hoteli asystenckich.
- W obu hotelach jest internet w ramach sieci Petrusa, który cztery czy pięć lat temu założył tu telewizję kablową - mówi Zbigniew Olszewski, kierownik Działu Domów Studenckich i Hoteli Asystenckich UMK.
Koszt w cenie mieszkania
Mieszkańcy hoteli asystenckich chcą jednak mieć dostęp do sieci uniwersyteckiej.
- Gdy osiem lat temu zamieszkałem w akademicku, to bezpłatny internet już tam był.
W hotelach asystenckich jeszcze się go nie doczekaliśmy. Studenci mają lepsze warunki pracy od pracowników naukowych. To przykre - mówi pan Sławek.
- Internet dla studentów wcale nie jest bezpłatny, ponieważ jego koszt wliczono w odpłatność za miejsce - uważa kierownik Zbigniew Olszewski.
Tak byłoby także w przypadku hoteli, z czego mieszkańcy zdają sobie sprawę, ale, jak im powiedziano, podwyżka wyniosłaby między 5 a 10 zł.
Czym różni się internet komercyjny od uniwersyteckiego?
- Przepustowość, którą możemy zaproponować w sieciach akademickich jest większa. Zwłaszcza, jeśli mówimy o dostępie do zasobów samego UMK, a także do Pioniera - ogólnopolskiej sieci naukowej - wyjaśnia dr Tomasz Wolniewicz, dyrektor Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK.
Wybrali kabel
UCI przedstawiło radzie mieszkańców dwa rozwiązania: stworzenie sieci przewodowej i bezprzewodowej; wybrali pierwszą.
Jest już szacunkowa wycena inwestycji, ale Tomasz Wolniewicz nie chce zdradzić, ile ona pochłonęłaby.
- Koszt obu propozycji wydaje się podobny - mówi tylko.
- Nie ma jeszcze decyzji w sprawie budowy sieci uniwersyteckiej w hotelach. Analizujemy sytuację, ponieważ inwestycja kosztowałaby około 90 tys. zł, a to bardzo duża suma - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.