Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Prof. Stanisław Gorgolewski nie żyje

Centrum Promocji i Informacji UMK
zajmował się m.in. badaniami nad promieniowaniem radiowym Słońca
zajmował się m.in. badaniami nad promieniowaniem radiowym Słońca umk.pl
W wieku 85 lat zmarł profesor Stanisław Gorgolewski, nestor polskiej radioastronomii.

Stanisław Gogolewski urodził się 19 października 1926 r. w Słonimiu na Nowogrodczyźnie. W czasie II wojny światowej trafił do Wielkopolski i w 1952 r. ukończył fizykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki stypendium British Council w latach 1958-1959 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Cambridge pracując w zespole późniejszego noblisty Martina Ryle"a. Doktorat obronił w 1960 r. pod kierunkiem prof. Wilhelminy Iwanowskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, tu także zdobywał kolejne stopnie i tytuły naukowe: habilitację w 1964 r., stanowisko profesora w 1970 i tytuł naukowy profesora w 1990 roku.

Czytaj także: Będę żył 120 lat. Naukowiec na głowie
Pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął jeszcze podczas studiów w Poznaniu. Pracował w Zakładzie Fizyki Doświadczalnej, Zakładzie Astrofizyki i Zakładzie (później Katedrze) Radioastronomii stając się jednym z twórców toruńskiej i polskiej radioastronomii. Był jednym z inicjatorów budowy 32-metrowego radioteleskopu w Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach. W latach 1965-1991 kierował Zakładem Radioastronomii (od 1980 r. jako Katedra Radioastronomii), a w latach 1976-1978 był dyrektorem Instytutu Astronomii UMK (obecnie Centrum Astronomii). Jego uczniem był prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszego układu planet poza Układem Słonecznym.

Profesor Gorgolewski zajmował się m.in. badaniami nad promieniowaniem radiowym Słońca. Odkrył promieniowanie radiowe Callista - satelity Jowisza, opracował projekt radioteleskopu do poszukiwania planet i badania heliosfery. Po przejściu na emeryturę w 1997 r. prowadził badania nad efektem elektropizmu roślin (reakcji na obecność i natężenie pola elektrycznego) przewidując, że mogą być one zastosowane w przyszłości do uprawy roślin w trakcie długich pobytów człowieka w przestrzeni kosmicznej.

W jednym z wywiadów mówił: "Żyję troszeczkę dłużej niż dwa miliardy sekund, podczas gdy wszechświat istnieje około dziesięć do osiemnastej potęgi miliardów sekund. Moje życie zatem to dwie miliardowe części istnienia wszechświata. To uczy pokory".

W 2008 r. wyszło na jaw, że prof. Gorgolewski był tajnym współpracownikiem SB.

Czytaj również: Kolejni TW na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska