Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego ogłosiło wyniki konkursu na kształcenie na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.
W ubiegłym roku toruński UMK był jedyną uczelnią w województwie kujawsko-pomorskim, która otworzyła trzy takie kierunki.
Tym razem uczelnia składała wnioski o kształcenie zamawiane na dziewięciu, a ocenę merytoryczną pozytywnie przeszły: ochrona środowiska (studia I stopnia), biotechnologia (studia II stopnia), informatyka stosowana (studia I i II stopnia), automatyka i robotyka (studia I stopnia), fizyka (studia I stopnia) i fizyka techniczna (studia I i II stopnia).
To doskonała wiadomość dla tegorocznych maturzystów, ponieważ najlepsi studenci "kierunków zamawianych" już na pierwszym roku dostaną stypendium - 1000 zł miesięcznie.
- Taką kasę? - dziwi się Paulina, która w tym roku zarejestrowała się na filologię polską, psychologię i pedagogikę na kilku szkołach wyższych w kraju.
- Zazdroszczę. I bardzo żałuję, że nie mogę z tego skorzystać - dodaje przyszła studentka, zdeklarowana humanistka.
Pieniądze są dla przyszłych inżynierów
- Znaleźliśmy się wśród 21 uczelni, które będą mogły zaproponować połowie studentów tych kierunków wysokie stypendia. Warto podkreślić, że tylko UMK i Politechnika Lubelska będą kształcić w tak dużej liczbie kierunków zamawianych - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Łącznie na wszystkich sześciu kierunkach miesięczne wsparcie otrzyma 100 osób.
Stypendium przyznawane jest na podstawie świadectwa maturalnego, a mogą się o nie ubiegać osoby podejmujące studia po raz pierwszy. Łącznie budżet uniwersytetu powiększy się o niemal 17 mln zł.
Pozytywną ocenę w ministerstwie otrzymał także wniosek Wyższej Szkoły Środowiska w Bydgoszczy. Ta uczelnia pieniędzy jednak nie dostanie, ponieważ uplasowała się na zbyt dalekim miejscu na liście rankingowej. Ministerstwo pozytywnie oceniło 59 z 169 wniosków.
O stypendia w ramach kształcenia zamawianego starał się także Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, ale jego wniosek komisja oceniła negatywnie.
Co zrobić?
Osoby zainteresowane kierunkami zamawianymi (a także innymi) powinny zarejestrować się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mają na to czas do 6 lipca, poza zainteresowanymi kierunkami artystycznymi, dla których zapisy kończą się 25 czerwca.
Można rejestrować się na dowolną liczbę kierunków, ale za każdy należy wpłacić opłatę rekrutacyjną (od 75 do 150 zł).