Kiedy zapadnie decyzja, czy w Grudziądzu zostanie utworzony wydział zamiejscowy i tym samym Uniwersytet Mikołaja Kopernika nie powie nam "do widzenia"?
- Myślę, że jest to kwestia kilku najbliższych tygodni. Mogę zapewnić, że jest determinacja władz rektorskich, aby zostać w Grudziądzu - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy toruńskiej uczelni. Tę determinację widzi również prezydent Robert Malinowski. I dlatego podkreśla: - Liczymy, że wydział u nas powstanie!
Światełko w tunelu
Co jest pewne? To, że szefostwo UMK przymierza się do prowadzenia od nowego roku akademickiego w naszym mieście nauki na kierunku "studia menedżersko-finansowe". Senat uniwersytetu przyjął już nawet uchwałę w tej sprawie.
- W grę wchodzą studia zarówno dzienne jak i zaoczne. Do tego, aby zostały one uruchomione, potrzebna jest jednak jeszcze uchwała senatu naszej uczelni o utworzeniu w Grudziądzu wydziału zamiejscowego - dodaje Marcin Czyżniewski.
Co oferuje miasto? Tak jak do tej pory: potrzebne remonty budynku przy ulicy Sienkiewicza, w którym działa uczelnia.
- Ponadto możemy wskazać mieszkanie komunalne, w którym - w zamian za czynsz - mogliby przebywać wykładowcy. W grę wchodzi również m.in. utworzenie nowych miejsc parkingowych za budynkiem - dodaje prezydent Malinowski.
Zostało 40 żaków
Przypomnijmy, że władze UMK decyzję o zamknięciu w naszym mieście ośrodka zamiejscowego podjęły w 2013 roku. Głównie powody? Oszczędności i słaba rekrutacja.
Zgodnie z tym postanowieniem ośrodek przestanie istnieć wraz z końcem obecnego roku akademickiego, czyli we wrześniu.
Do tego czasu obronić swoje prace licencjackie powinno 40 ostatnich żaków, którzy w grudziądzkim ośrodku UMK studiują pielęgniarstwo oraz zarządzanie.
Co jeśli nie UMK?
Prezydent liczy na to, że z czasem UMK zacznie u nas otwierać również inne kierunki. Miasto przygotowuje się także na taki scenariusz, że toruńska uczelnia wyprowadzi się z Grudziądza.
Alternatywa dla UMK? Rozważane jest uruchomienie w budynku przy ul. Sienkiewicza państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która miałaby działać na wzór tej, która funkcjonuje we Włocławku.
Przedsięwzięcie polegające na utworzeniu WSZ w naszym mieście wpisano do kontraktu terytorialnego województwa, który zawiera listę najważniejszych planowanych inwestycji w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej.
