https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Umowa Enea, KGHM, PGE, PGNiG i Tauron. Gaz łupkowy popłynie już za trzy lata?

tik
- Dzięki wydobyciu gazu z łupków możliwe będzie zapewnienie stabilnych dostaw energii po akceptowalnych przez rynek cenach - uważa prezes PGNiG.
- Dzięki wydobyciu gazu z łupków możliwe będzie zapewnienie stabilnych dostaw energii po akceptowalnych przez rynek cenach - uważa prezes PGNiG. sxc
Pięć spółek zawarło umowę w sprawie poszukiwania gazu z łupków na Pomorzu.

- Dzięki współpracy sektora wydobywczego i energetycznego skorzystamy z efektu skali, dzięki czemu szybciej poznamy efektywność złóż - twierdzi Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

Szacowane nakłady na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie gazu w ramach pierwszych trzech lokalizacji padów Kochanowo, Częstkowo i Tępcz wyniosą 1,72 miliardów złotych.

- Zgodnie z umową, wspólne prace będą prowadzone na należącej do PGNiG części koncesji Wejherowo na padach: Kochanowo, Częstkowo, Tępcz (projekt KCT), na której wstępne badania potwierdziły występowanie gazu z łupków - podaje Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PGNiG. - Współpraca spółek obejmie obszar o powierzchni ok. 160 kilometrów kwadratowych. Każdy z inwestorów będzie miał określony procentowo udział w budżecie projektu KCT, a szacowane nakłady na ten budżet wyniosą maksymalnie 1,72 mld złotych. Każda ze spółek będzie miała zapewniony udział w kontroli realizacji projektu.

- Porozumienie przybliża nas do osiągnięcia strategicznego celu, jakim jest zwiększenie niezależności i konkurencyjności polskiej gospodarki - mówiła po podpisaniu umowy Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG. - Dzięki wydobyciu gazu z łupków możliwe będzie zapewnienie stabilnych dostaw energii po akceptowalnych przez rynek cenach. Połączenie potencjału ekonomicznego naszych partnerów z posiadanymi przez PGNiG zasobami koncesyjnymi, wiedzą i doświadczeniem naszych pracowników, gwarantują wspólny sukces. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości będziemy się dzielić znaczącymi zyskami.

Na etapie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych operatorem będzie PGNiG. Przy założeniu, że prace będą wykonywane zgodnie ze wstępnym harmonogramem i zakończą się sukcesem, wydobycie może ruszyć w ciągu trzech lat. Na etapie eksploatacji złoża operatorem zostanie specjalnie utworzona spółka, która będzie posiadała koncesję eksploatacyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz u
No to jak znam życie, kacapy będą teraz skupowac akcje zaangażowanych spółek. Ruskie nie takie głupie, będą próbowali kontrolować takie przedsięwzięcia od środka. Już teraz widać jak ich to niepokoi. Nagle zaczeli się troszczyć o ekologię! Kraj, w którym odpady atomowe wyrzucane są gdzie bądź martwi się o środowisko naturalne w Polsce! Hahaha! Całkiem sprawnie idzie im za to podburzanie urzędników "Eurokołchozu". Co jak co, ale dyplomatów (czytaj szpiegów i dywersantów) to Ruskie zawsze mieli dobrych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska